Cafe Belg

gdzie jesteś? województwo: śląskie miejscowość: Częstochowa
4.2

al. Najświętszej Marii Panny 32 42-202 Częstochowa (w podwórku kamienicy po prawej stronie)
tel: (34) 361-13-24
typ lokalu: kawiarnia, klubokawiarnia typ kuchni: desery cena dania głównego: poniżej 20 zł

• derwisz4 867 recenzji

11.08.2014, 17:52 napisał:

Przyjemny nastrój

To była końcowa przystań na trasie mej wędrówki po głównej alei jasnogórskiego miasta. Można tu do północy odpoczywać po całym dniu, zwłaszcza w miłym wieczornym chłodzie po upalnej dziennej pogodzie. Ogródek w podwórzu przyciąga wygodnymi stołami i krzesełkami wzdłuż ceglastego muru. W rządku stolików siedzą różne pary, albo kumoszek, albo mieszane, albo panów. Przypadkowo łapię strzępy rozmów i widać, że ludzie są pogodni, chcą tu zrelaksować się i pogadać.

W środku pusto i dla mnie odpowiedni nastrój, lekko nostalgiczny, bo w półmroku palą się lampki do cichej, jazzowej muzyki. Za poradą bardzo uprzejmego barmana na koniec moich gastronomicznych i piwnych uciech wziąłem firmowy napój żurawinowy po 7 zł, i z lubością powtarzałem go, bo był orzeźwiający i smaczny, nie za słodki. Była w nim mięta, limonka, lód. Chwilę pogawędziliśmy z panem barmanem, m.in. o belgijskich piwach klasztornych, które warto tu wprowadzić... Wszak nazwa zobowiązuje, a serwują tu już znakomitą czekoladę belgijską. Na pewno wrócę wkrótce, ale już z pewną miłą damą.

Data wizyty w lokalu: sierpień 2014

• zeroekran 14 recenzji

08.02.2014, 23:43 napisał:

Cudowny klimat!

Miejsce o niepowtarzalnym klimacie. Kawa bardzo dobra, muffinki również. Jedyny minus to brak możliwości płacenia kartą. Z pewnością będę polecać to miejsce.

• LucekLuckowy 1 recenzja

23.03.2014, 12:54 napisał:

Byłem, piłem, jadłem, zachwalałem

Lokal ma taki przyjemny charakter. Czym dalej wejdziesz tym ciemniej. Chociaż z jednej strony nie jest jasno, z drugiej wpada światło z dworu. Na końcu przejście w postaci szafy.

Widać, że jest oblegany bo dużo stolików zarezerwowanych na późniejsze (popołudniowo-wieczorne godziny). Na szczęście byłem w sobotę w południe, więc było gdzie się "zalogować" :).

Wybrałem kawę z aromatem truskawek i śmietanki, białą. Bardzo dobra, ładnie podana. Duża porcja w dużej filiżance. Serniczek, z dekoracją, bitą śmietanką oraz kiwi. Ogromna porcja za nieduże pieniądze. Kawa i ciacho szybko podane.

Gdyby nie to, że daleko ode mnie to chętnie pojawiałbym się częściej.

Data wizyty w lokalu: 22 marca 2014

• Agnes922 5 recenzji

14.09.2013, 15:15 napisał:

Magic!

Chcesz przenieść się na parę chwil do zupełnie innego świata, gdy za oknem pada deszcz czy świeci słońce. Cafe Belg jest idealną propozycją. Wnętrze jest bardzo klimatyczne, panuje tu lekki półmrok, w powietrzu unoszą się zapachy smakowych herbat i kaw. Siedząc przy stoliku można nie tylko podziwiać stare przedmioty, ale również obrazy młodych polskich artystów. Często odbywają się tu koncerty, które umilają czas wszystkim tym, którzy wpadli napić się herbaty czy kawy. Jeśli chodzi właśnie o napoje, jest to istny raj dla miłośników wszelkich rodzajów herbaty i kawy. Do tego cudowne podanie, w glinianych imbryczkach albo w ogromnych porcelanowych kubeczkach. Obsługa, młoda, bardzo miła :). Ceny, naprawdę bardzo przystępne, na każdą kieszeń. A o świetnym charakterze tego miejsca chyba najlepiej świadczy brak wolnych miejsc! Jak miałam okazję zauważyć, przybywają tu nie tylko mieszkańcy Częstochowy, ale również innych miast i obcokrajowcy. I każdy jest tym miejscem oczarowany i chce do niego wracać.

• milaja12 7 recenzji

30.10.2013, 14:40 napisał:

Przyjemna atmosfera

Lubię miłe miejsca, takie z klimatem, właśnie takim jest Cafe Belg. Grzane winko rewelacja. Ceny przystępne, byłam zaskoczona pełną salą ludzi i to w tygodniu, jednak mimo to atmosfera jest kameralna.

Data wizyty w lokalu: 07 października 2013

• czcigodny 2 recenzje

18.04.2013, 16:53 napisał:

Przedpola Narnii

Odwiedzanie Cafe Belg to jak wkraczanie do innego świata. Jasne podwórze w bramie i aksamitne, lekko mroczne wnętrze lokalu. Miejsce spokojne, dobre na zatrzymanie się, niekoniecznie tylko na kawę czy herbatę, do których zawsze można domówić coś słodkiego. Herbaciarnia, w której toczy się (prawie) ciągle życie kulturalne. Głębokie wnętrze daje poczucie przytulności z szafą na końcu lokalu, która choć nie prowadzi do Narnii, to razem ze stylowym wyposażeniem wprowadza magiczny nastrój.

Przestrzeń niby zastygła w czasie, ale ciągle się zmieniająca. Nie jest to miejsce na lunch, ale na wyjście na kawę od przedpołudnia do nocy jak najbardziej. Wygodne meble, dobra muzyka, artystyczne akcenty. Słodkości są jak najbardziej w porządku, wybór piw mógłby być nieco większy, albo inny - brak piw regionalnych (aczkolwiek to nie pub). Niesłodkie przekąski też całkiem, całkiem.

• Marguerite 10 recenzji

23.09.2012, 22:12 napisał:

Szczególna atmosfera przeniesie nas do świata kaw i herbat

Do Belga zabrał mnie mój kuzyn przedstawiając mi wyjątkowe miejsca na mapie Częstochowy. Po raz pierwszy zawitaliśmy tam późnym wieczorem, jakoś koło 1. listopada, potem w sobotnie popołudnie, a teraz już zawsze, kiedy znajdzie się chwila. Ludzi zawsze jest tam pełno, ale nigdy nie było problemu ze znalezieniem stolika. Mimo ciepłego wnętrza, na początku onieśmieliło mnie to miejsce. Na wejściu wielka ściana przepełniona herbatami z całego świata. Chodziłam po wielu kawiarniach, ale nigdy nie stałam przed wyborem spośród tylu możliwości. Belg słynie z tego, że ma w ofercie około 150 rodzajów herbat i 50 kaw, co okazuje się nie lada wyzwaniem dla wielbiciela herbat. Kawiarnia ma swoją szczególną atmosferę i wystrój, jest fenomenalnie wystylizowana na wzór mieszczańskiego salonu. Można czuć się tam swobodnie, bez zbędnego spięcia czy wymuszonej elitarności. Muzyka w tle delikatna i nietuzinkowa. Obsługa również sympatyczna. Same herbaty podawane są w niemałych kubkach z porcelany, z "zaparzaczem" na fusy i przykrywką, dzięki temu każdy może wypić herbatę przygotowaną wedle swojego gustu. Cena takiej atrakcji to średnio ok. 5-6 złotych, kawy porównywalnie. Dostępny jest też wybór alkoholi i deserów. W Belgu sporo się dzieje, są kameralne koncerty, ciekawe wystawy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsce sprzyja długim rozmowom do nocy, o czym świadczyć może ciągłe przepełnienie ;).

Data wizyty w lokalu: 19 maja 2012, godz. 19:00

• justine943 24 recenzje

17.02.2012, 13:48 napisał:

Miłe zaskoczenie

Więc w Częstochowie jednak są miłe, urocze, klimatyczne miejsca :).
    160 rodzajów herbat, 50 rodzajów kaw, desery i ciasta (szarlotka na ciepło bez rewelacji), świetny, rustykalny wystrój, mała biblioteczka i gry planszowe, przyjazna obsługa.
    Problemy z zajęciem miejsca mówią same za siebie :).

Data wizyty w lokalu: 10 lutego 2012, godz. 18:30

• Zdeniek 207 recenzji

09.05.2010, 23:47 napisał:

Monsieur Belg! Dankuwel!

Będąc w Częstochowie nie mogłem nie skorzystać z okazji i musiałem odwiedzić tak zachwalanego przez mieszkańców Belga. Naprawdę warto! Sympatyczny Belg schował się na dziedzińcu kamienicy, ale nie sposób do niego nie trafić, ponieważ przed bramą znajduje się tablica z informacją. W Cafe Belg można raczyć się kawą lub herbatą w środku lub pod parasolkami na zewnątrz. Po wejściu, pierwsze co rzuca się w oczy, to ściana z puszkami przeróżnych herbat. Można tak tam stać i patrzyć się i wąchać bardzo długo lub poprosić o pomoc bardzo sympatyczny i młody personel. Herbat nie liczyłem, ale na wizytówce jest napisane, że lokal posiada w swojej ofercie 160 herbat, 50 kaw. Oprócz tego widziałem piwo okocimskie oraz wino. Lokal przyjemnie urządzony. Nikt nie pali. Herbaty w różnych cenach, w zależności co się wybierze. Ja wybrałem białą za 6,50 zł, a moja rodzina - owocowe za 5 zł. Do tego poprosiłem kieliszek wina za 7,50 zł, a także deser. Była to tarta z musli za 8 zł. Tarta na ciepło z dość cierpkimi owocami w postaci malin, jagód z dodatkiem płatków migdałów oraz bitą śmietaną i gałką słodkich lodów. Jest to, śmiało mogę napisać, deser dla koneserów, którzy są już znudzeni mdłymi i przesłodzonymi deserami. Jednak żeby w pełni poczuć smak, należy trochę pogłówkować, ponieważ najlepiej smakowała nabierana na łyżeczkę odrobina lodów, bitej śmietany i owej cierpkiej tarty. Świetny deser! W sezonie są serwowane również sałatki owocowe. W karcie znajdują się herbaty mrożone. Myli się ten kto myśli, że mowa tu o napojach w butelkach pochodzących z fabryk wielkich koncernów. U Belga dostaje się mrożoną herbatę przygotowaną na bazie tych, które są dostępne w lokalu trzeba tylko poprosić personel, aby doradził jaką, ponieważ nie wszystkie się do tego nadają. Ja się zdałem na doświadczenie personelu i po akceptacji wybranej herbaty bardzo szybko dostałem dużą szklankę pysznej mrożonej herbaty z kostkami lodu, słomką i plasterkiem pomarańczy. Była naprawdę pyszna i orzeźwiająca. Jeśli znowu pojawię się w Częstochowie na pewno zawitam do Belga, bo warto. Atmosfera w lokalu bardzo przyjazna i przede wszystkim - bez nadęcia, jak to bywa w niektórych popularnych, kultowych lokalach stolicy, gdzie "pseudoartyści" i "pseudomędrcy", potrafią skutecznie zniszczyć atmosferę nawet najbardziej klimatycznej knajpki lub kawiarni.

Opinia dnia z 11.05.2010 r.

• Roksankaa 1 recenzja

08.01.2011, 23:29 napisał:

Bardzo fajny lokal

Po pierwsze bardzo ciekawie urządzony lokal. Po drugie - ogromny wybór herbat. Po trzecie - za mało miejsca! Wiecznie nie ma tam gdzie usiąść popołudniami :(. A nawet jeśli jest, to tuż za twoimi plecami siedzi ktoś inny. A szkoda, bo lokal naprawdę super i mimo to będę tam przybywać na herbatę :).

Nowe w okolicy: Częstochowa