Pierogarnia Stary Toruń

gdzie jesteś? województwo: kujawsko-pomorskie miejscowość: Toruń
3.7

ul. Most Pauliński 2/10 87-100 Toruń
tel: (56) 621-10-46
typ lokalu: pierogarnia typ kuchni: staropolska, pierogi, regionalna, polska cena dania głównego: poniżej 20 zł

• fabcos 27 recenzji

26.07.2014, 16:53 napisał:

Słaba wizytówka Torunia i polskiej kuchni

Pierogarnia Stary Toruń znajduje się na jednej z uliczek odchodzących od Rynku. To właśnie tutaj był największy ruch. Również tutaj można spotkać najwięcej obcokrajowców, którzy podążają do Pierogarnii w poszukiwaniu polskich smaków.
    Biorąc pod uwagę, że jest to kultowe miejsce w Toruniu i jednocześnie pełni wizytówkę polskiej kuchni w tym regionie, to mam prawo czuć pewne obawy...
    Drewno, motyw przewodni wystroju, nie wiem, jak to ma się do Torunia, prędzej oczekiwałbym jakiejś krzyżackiej cegły. W ganku-ogródku, gdzie latem przebywa większość klienteli, oświetlenie stanowią ozdobne beczki-lampy, które wiszą nad każdym stołem. Ich lokalizacja totalnie nietrafiona, bo niejednokrotnie moja głowa mijała się z nimi w niebezpiecznie małej odległości.
    Obsługa dosyć liczna. W większości były to zabiegane Panie. Jesteśmy oczywiście dumni z takiego oddania się pracy, ale... Nie lepiej zatrudnić osobę więcej i nieco odciążyć te biedne kobiety? Jak już wspomniałem, lokal tłumnie odwiedzają obcokrajowcy. Naturalne więc wydaje się, żeby personel władał językiem obcym - angielskim, w ostateczności niemieckim (niemiecka klientela to spora część zagranicznej grupy). Niestety, z całej grupy Pań tylko jedna potrafiła porozumieć się z klientem (w sposób zadowalający). Pozostałe Panie rozumiały, co się do nich mówi, natomiast próby odpowiadania spotykały się ze wzrokiem klientów pełnym zrozumienia i litości. Nie oczekuję wyszukanych zwrotów, lecz jedna z Pań nie potrafiła nawet powiedzieć w języku obcym, co jest w karcie. Bezradnie machała ręką pokazując coś w karcie w nadziei, że klient zrozumie (zrozumiał, niech żyje mowa ciała!). In plus, że obsługująca nas Pani potrafiła (trafnie, jak się potem okazało) pomóc w wyborze sosu do pierogów. Również na korzyść czas realizacji zamówienia. W karcie było napisane, że przewidywany czas, to 27 minut. Czekaliśmy dokładnie 10 minut krócej.
    Miłe złego początki - można powiedzieć. Dostaliśmy, jak każdy, małą przystawkę w prezencie. 3 kromki chleba słonecznikowego z miseczką smalcu. Gest super, wykonanie fatalne. 3 kromki na 2 osoby? Liczby całkowite są obce w tym miejscu. Smalec trochę sobie poleżał na ciepłym, bo pływał "w sosie własnym".
    Zamówiłem piecuchy "Diabelskie". Natomiast moja dziewczyna wybrała piecuchy "Grzybobranie". Pierogi faktycznie były spore i trzy wystarczyły, żeby się najeść. Diabelskie były diabelskie, czyli pikantne, całkiem smaczny farsz. Jednocześnie mielone mięso wołowe wyszło za suche. Na dodatek sosu było na 1,5 pieroga . Przyznam, że polecony sos pomidorowy był bardzo smaczny.
    Niestety, moja towarzyszka nie miała tyle szczęścia. Farsz "Grzybobrania" fatalny. Już po pierwszym kęsie podjąłem się małej "sekcji" pieroga. ;) No i wyszło szydło z worka. Miały być z kapustą i grzybami, a były ze zmarnowaną kiszoną kapustą, marchewką i pieczarkami. Smutne.
    Ciasto. Duże rozczarowanie. Na zdjęciu wyglądają ładnie. Na żywo nawet też. Tylko co z tego, jeżeli nie mają smaku? Ciasto jest gumowate. Niby pierogi z pieca, więc ciasto (drożdżowe) powinno być chrupiące. Tymczasem było tak elastyczne, że trzeba mocno się nagimnastykować, żeby poradzić sobie z ich krojeniem.
    Ogólnie nie jestem zadowolony, bo i cena nie najniższa to nie była. Niestety, raczej tutaj już nie wrócę. A szkoda, bo pierogi są bardzo wdzięcznym tematem w kuchni.

Data wizyty w lokalu: 21 lipca 2014

• A_i_M_19_01 8 recenzji

21.10.2014, 23:20 napisał:

Czeka się długo, ale warto

Pyszne pierogi, można brać także na wynos, ale czas oczekiwania to ok. 50 minut (kelnerka mówiła o 25 minutach). Na lepszą obsługę mogą liczyć większe grupy. Sam lokal jest znacznie większy niż wydaje się patrząc z zewnątrz, aczkolwiek ciężko znaleźć wolne miejsce. Bogaty wybór nadzienia i 2 rodzaje ciasta. Jedliśmy pierogi z grzybami i z serem pleśniowym i żurawiną - obie potrawy polecamy. Ceny nie są wygórowane, mniejsza porcja starczy spokojnie dla dorosłego mężczyzny.

Data wizyty w lokalu: październik 2014

• Jagusia78 4 recenzje

02.11.2014, 02:16 napisał:

Pysznie

Bardzo smaczne pierogi, byliśmy dwukrotnie, bo przejazdem. Próbowaliśmy rożnych i za każdym razem zadowoleni. Córka została przy pomidorowej zupie, jednak tak smacznej pomidorowej nigdzie nie jadłam. :)
    Byliśmy w sezonie, więc ludzi bardzo dużo, czeka się wręcz na wolne stoliki. Z jednej strony fajnie, bo wiadomo ze smacznie, ale raz trafiło nam się czekać 1,5 h, ciężko kiedy jest się z dzieckiem.
    Na wystrój jakoś nie zwróciłam uwagi, może dlatego, że było tak dużo ludzi.
    Obsługa średnio, jednak może przez natłok ludzi.
    Ceny w miarę przystępne.
    Na pewno zajrzymy przy okazji odwiedzin w Toruniu.

Data wizyty w lokalu: 17 lipca 2014

• higgs_boson 6 recenzji

29.09.2014, 17:28 napisał:

Dla każdego

Święty Graal wśród toruńskich pierogów. Miejsce urokliwe, ceny odpowiednie do jakości i smaku. Zarówno ciasto jak i farsz na najwyższym poziomie. Do wyboru pierogi słodkie i na poważnie - obydwie opcje w wersji 'z pieca'. Wybór smaków bardzo duży i finezyjny. Jako stary koneser pierogów polecam najlepsze ruskie jakie kiedykolwiek jadłam.

Data wizyty w lokalu: wrzesień 2014

• kartacze 2 recenzje

18.11.2014, 11:07 napisał:

Pyszne pierogi, długie oczekiwanie na zamówienie

Zawsze odwiedzam to miejsce z rodziną. Wystrój jest klimatyczny, obsługa miła, a pierogi najlepsze! Wielkim minusem jest oczekiwanie na kelnerkę, a potem na zamówienie i często zdarzają się omyłki w wydawaniu pierogów, co zapewne jest zasługą zawsze pełnego lokalu. Skoro problem trwa już jakiś czas to powinni go zminimalizować, a poprawy nie widzę. Uwielbiam piecuchy, nie polecam barszczu. Cenowo nie należy do restauracji tanich, ale na pewno warto spróbować.

Data wizyty w lokalu: listopad 2014

• smakoszka_21 8 recenzji

15.05.2014, 19:49 napisał:

Jak dla mnie średnio

To że sporo się czeka, mogę potwierdzić. Obsługa biega jak poparzona. Gdy chcieliśmy zapłacić, zawołany przez nas kelner udawał jakby nas nie usłyszał tylko przebiegł obok mając chyba nadzieje, że na niego nie padnie tylko może zaczepimy koleżankę. Pierogi? Hmm te pieczone... Ciasto dobre, świeże (takie drożdżówki z nadzieniem z pierogów). Nadzienie takie sobie. Moim zdaniem nieodpowiednio dobrane proporcje nadzienia pierogów ruskich. Wystrój jest super, godny uwagi. Ogólnie nie jest źle nawet cenowo, ale jeśli chodzi o mnie to nie do końca mój gust kulinarny.

Data wizyty w lokalu: 14 maja 2014

• dealer 4 recenzje

17.09.2014, 12:00 napisał:

Bardzo fajne miejsce

Do restauracji trafiliśmy z grupą znajomych (łącznie 6 osób) zupełnie przypadkiem, szukając innej pierogarni. Obsługa nie zgodziła się na łączenie dwóch stolików, restauracja była pełna gości, a my piekielnie głodni, nie wybrzydzaliśmy. Kelnerka od razu nas uprzedziła, że na pierogi trzeba będzie czekać około 40 min ponieważ jest dużo gości i kuchnia potrzebuje więcej czasu. Na szczęście zupy i napoje były dostępne "od ręki". Pieczone pierogi zarówno rewelacja, porcje (nawet te małe) tak duże, że nie każdy da radę. Obsługa bez zarzutu. Rachunek za wszystkich wyniósł około 250 zł z napojami. Z pewnością będąc jeszcze w Toruniu będę chciał tam wpaść na obiad.

Data wizyty w lokalu: 12 lipca 2014

• Eczane 2 recenzje

16.06.2014, 15:56 napisał:

Zdecydowanie polecam

Pierogi są wspaniale. Warto chwile poczekać - zwłaszcza na tę z pieca.
    Obsługa przemiła, nas obsługiwała młoda kelnerka. Wszystkim restauracjom życzyłbym takich pracowników.
    Bardzo miłe wnętrze i atmosfera.

Data wizyty w lokalu: czerwiec 2014

• izapi22 7 recenzji

10.02.2014, 22:41 napisał:

Pyszne pierogi, fatalna obsługa

Od momentu zajęcia miejsca do otrzymania pierogów minęło 40 minut, przy dosyć niewielkim ruchu. Trzeba było również uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na rachunek.
    Pierogi piecuchy kowala rewelacyjne, doskonale doprawione, wypieczone, w sosie grzybowym i z zasmażoną cebulką. Polecam.

Data wizyty w lokalu: 09 lutego 2014, godz. 18:00

• Pinkyyy 15 recenzji

01.12.2013, 22:05 napisał:

Najlepsze pierogi na świecie!

Odkąd tam zawitałam, wszelkie mrożone pierogi przestały istnieć. Lepszych pierogów nie ma chyba nigdzie. Bardzo polecam szczególnie piecuchy, choć gotowane są również pyszne. Z nadzień mogę bardzo polecić szpinak i kurczak, z soczewicą, ruskie i szpinak z favita. Ze słodkich pyszne są z twarogiem lub z jabłkami. Jedynie przestrzegam przed piernikowymi z kruchego ciasta, chyba, że bierzecie małą porcję na 2 osoby- w smaku są nawet ok, ale bardzo, bardzo sycące. Dodatkowy plus za prawdziwie polską przystawkę - chleb ze smalcem i kiszonymi ogórkami.
    Obsługa zawsze miła i sympatyczna. Często trzeba chwilkę poczekać na jedzenie, ale przy takim ruchu to zrozumiałe ;). Lokal czysty, ładnie urządzony. W lecie warto wybrać ogródek, a zimą polecam pierwsze piętro ;).
    Reasumując, mus restauracyjny w Toruniu :)!

Nowe w okolicy: Toruń