Restauracja Esplanada

gdzie jesteś? województwo: łódzkie miejscowość: Łódź , dzielnica: Śródmieście
3.2

ul. Piotrkowska 100 90-103 Łódź
tel: (42) 630-59-89
typ lokalu: restauracja typ kuchni: międzynarodowa, ryby i owoce morza, europejska cena dania głównego: 20 - 40 zł

• shokutsuu 15 recenzji

16.10.2014, 07:53 napisał:

Smacznie i z dbałością o szczegóły

Byłam w Esplanadzie z gośćmi z zagranicy, którzy zażyczyli sobie polskiej kuchni - co wbrew pozorom na Piotrkowskiej wcale nie tak łatwo znaleźć. W środku gwar i całkiem sporo stolików zajętych, obsługa wita i szybko prowadzi do stolików, jest taktowna, obecna, ale bez nachalności. Zamówienie dostaliśmy po chwili, ale to zrozumiałe ze względu na ilość dań, zresztą nie dłużyło się nam przy piwie i czekadełku - ogórki i kiszona kapusta. Dania smaczne, świeże, estetycznie podane. Restauracja w żaden sposób nie odnosi się do tradycji miejsca - jest to miejsce typu piwo i grill jakich wiele, ale muzyka to prawdziwe polskie evergreeny, ze smakiem i bez bólu uszu. Zamówiliśmy żurek, sałatki, promocyjne krewetki (cena nie jest niska, ale warto), kaczkę i dodatki, jedzenie bardzo smaczne i porcje 'od serca'. Obsługa pomocna, umie doradzić i jest bardzo uprzejma. Około godziny 21 pytania czy można już zabrać talerze (na których jeszcze było jedzenie) stały się częstsze, a wnętrze wyraźnie chłodniejsze. Wiem, że w niektórych lokalach obsługa podkręca klimatyzację aby 'zachęcić' klientów do szybszego wyjścia - i faktycznie, stoły obok pustoszały, my również wyszliśmy, choć restauracja jest czynna do 23:00 i chętnie zamówilibyśmy coś jeszcze do przyjemniej rozmowy. Nie wiem, czy wrócę - w porze lunchu bardziej, ale na wieczór wybiorę miejsce gdzie klimatyzacja nie zmusza mnie do wyjścia w środku konwersacji.

Data wizyty w lokalu: 14 października 2014

• gesb 16 recenzji

15.09.2014, 15:22 napisał:

Miłe zaskoczenie

Kiedy wybieraliśmy się na Piotrkowską na piwo i znajomi zasugerowali to miejsce, pomyślałem: piwo - OK; jadł tam raczej nie będę. A to dlatego, że mam w pamięci wizytę sprzed jakichś dwóch lat (w każdym razie już po zmianie "Esplanady" na "Kompanię") i nie była to wizyta udana: wieki czekania na podanie pierwszego piwa, potem kelnera znów długo nie było, żeby złożyć zamówienie, jedzenie - rozczarowanie.
    Tym razem - jednak zdecydowałem się coś zjeść - miłe zaskoczenie. Co prawda czas oczekiwania nadal raczej długi (także na to pierwsze piwo), a tekst recytowany przez kelnerkę na dzień dobry - wspominany tutaj przez innych - dość dziwaczny: pani brzmiała jak słabo rozgarnięta pani z infolinii, to jedzenie - smaczne i niedrogie (w przeciwieństwie do piwa).
    Zamówiłem żeberka. Zestaw dość dziwny: opiekane ziemniaki i ryż curry, kapusta zasmażana i surówka z czerwonej kapusty, sos barbecue niestandardowy, bo z dodatkiem jakichś ostrych przypraw (o czym karta uprzedza). Ale wszystko naprawdę smaczne, także żeberka - miękkie, dobrze przyrządzone. No i wielkość porcji - dla kogoś po diecie, która zmniejszyła żołądek do naturalnych rozmiarów - nie do przejedzenia.

Data wizyty w lokalu: 09 września 2014

• Bazyllo 417 recenzji

29.07.2013, 16:32 napisał:

Olbrzymie rozczarowanie sznyclem olbrzymem.

Nie lubię pisać kilku recenzji tej samej knajpy. O Esplanadzie pisałem aż dwa razy. Pierwszy raz to było zaraz po otwarciu, gdy raczej nic się nie dało zjeść. Za drugim razem tak dużo później. Byłem wtedy częstym bywalcem, bardzo lubiłem to miejsce. Potem chwila przerwy i w końcu ostatnio znowu się zjawiłem w knajpie, która odziedziczyła nazwę po sławnej restauracji, w pewnym okresie najlepszej w promieniu 100 kilometrów.
    Niestety, piszę tę recenzję dlatego, że totalnie, ale to tak na maksa się rozczarowałem Esplanadą. Poszedłem tam z żoną i synkiem. Zajęliśmy miejsce w ogródku, była piękna pogoda. Trochę się bałem, że w środku będzie temperatura plus miliard, a niemowlaki tego strasznie nie lubią. Jednak nic z tych rzeczy – pracowała klimatyzacja i w środku było zdecydowanie chłodniej niż na zewnątrz. No nic, w ogródku było też fajnie. Ale tu się pojawia jednak pierwszy minus – stolik był brudny (żeby nie powiedzieć brzydko, tak jak pewien dziennikarz o swoim miejscu pracy w pewnej stacji telewizyjnej). Sam go przetarłem, bo obsługa zdawała się tego nie zauważyć. No nic, trudno, zamówmy coś do jedzenia.
    Dla żony ognista szpada z kurczaka, dla mnie sznycel olbrzym. Dania, które jeszcze z pół roku temu powalały swoją mocą, wielkością i niemożliwością zjedzenia na raz. Ja do tego zamówiłem kwas chlebowy (w karcie piszą, że ukraiński).
    Po parunastu minutach wszystko ląduje przed nami na stole. Zacznę od mojego napoju. Małe nieporozumienie, gdyż nijak nie pasuje mi tutaj opis „ukraiński”. Kwas chlebowy to tradycyjny POLSKI napój, a ten tutaj był produkcji łotewskiej. No nic, czepiam się.
    Szpada z kurczaka. Wciąż duża porcja, ogromna ilość dodatków. Są ziemniaki w przyprawach, dwie różne kapuchy, ryż i parę innych rzeczy. A sam szaszłyk? Trochę rozczarowujący. Dużo boczku, sporo cebuli, a mało kurczaka. Nie był taki zły, ale zwiększcie ilość mięsa.
    Sznycel olbrzym. Tragedia. Olbrzym na pewno. Ale mięso grubości dosłownie milimetra (naprawdę nie przesadzam) doprowadziło mnie do wściekłości. W niektórych miejscach była sama panierka bez mięsa. Dramat. A pamiętam jak to danie polecałem wszystkim. Niestety, tym razem srogo się zawiodłem. Rada dla kucharza – sznycel tej wielkości robi się poprzez umiejętne rozcinanie mięsa, a nie naparzanie go z całej siły tłuczkiem.
    Za obiad zapłaciłem 60 złotych (+ napiwek). Zmarnowana kasa. W tej cenie spokojnie można zjeść coś dużo lepszego.
    Myślę, że dobrze podsumuje wczorajszy obiad fakt, że jeszcze pół roku temu mogłem wmusić w siebie góra trzy czwarte sznycla, a teraz zjadłem swoją porcję i pół szpady…
    Niestety, ale lokal bardzo obniżył loty. Z dawnej Esplanady pozostało już tylko dalekie wspomnienie. Teraz mogę polecić to miejsce na małe lub duże (litrowe) piwo + przekąski, które akurat są bardzo dobre. Zaryzykuję stwierdzenie, że sznycel olbrzym był jednym z najbardziej rozczarowujących dań, jakie jadłem w przeciągu ostatniego roku. Szkoda. Nie wiem kiedy tu wrócę. No chyba, że na kufel piwa z talerzem kiełbas. Takie proste dania są tu wciąż ok. O ostatnim obiedzie tam chcę zapomnieć w ogólności a o sznyclu w szczególności.

• Dubin 24 recenzje

13.03.2014, 00:22 napisał:

Tylko latem - na piwo w ogródku

Jest to lokal przypominający karczmę, bar mleczny i pub w jednym. Jadłam tak sznycla olbrzyma - tłusty i trochę bez smaku, sałatkę ziemniaczaną - paskudna, kaczkę - była OK i szaszłyka giganta. Z tego wszystkiego szaszłyk był najlepszy. Ponad to ciekawie podany, z toną dodatków, w sam raz dla dwóch osób.
    Po kilku próbach się poddałam i nie chodzę tam jeść. Czasem się tam udaję na piwo. Uważam, że lepiej jest siedzieć w ogródku niż na niewygodnych ławkach wewnątrz lokalu. Tak więc polecam wizytę latem.
    Po zakończeniu posiłku kelner przynosi po kieliszku nalewki na koszt firmy.

• Qwi24 2 recenzje

20.11.2014, 14:29 napisał:

Źle

Zamówiliśmy żeberka oraz sznycel olbrzym.
    Porcja żeberek bardzo duża, jednak ilość to nie zawsze jakość, mięso raczej średniej jakości, wszystko ociekało tłuszczem.
    Sznycel cienki jak kartka papieru, sama panierka, podana do niego sałatka ziemniaczana - okropna. Podobał mi się wystrój, klimatyczny, trochę ponuro. Stolik niesprzątnięty, dość przykry zapach w restauracji. Obsługa OK, kelner w porządku jednak bez większej sympatii, zero uśmiechu i zaangażowania, na wstępie wyrecytował dość śmieszną formułę. Myślę, że drugi raz nie odwiedzę tego miejsca.

Data wizyty w lokalu: 12 listopada 2014

• doorotka 6 recenzji

31.05.2014, 23:22 napisał:

Super wspomnienia, na pewno to nie ostatnia wizyta :)

Przy okazji wyjazdu do Łodzi postanowiliśmy wraz z mężem odwiedzić restaurację, którą polecili nam znajomi. Przy wejściu sympatyczny pan odprowadził nas do stolika. Po kilku minutach pojawił się kelner, który przez cały wieczór był do naszej dyspozycji. Zamówiliśmy stek z łososia wraz z ryżem i warzywami. W oczekiwaniu na obiad (ok. 15-20 min) otrzymaliśmy talerz z surówką z kiszonej kapusty oraz z pysznymi, domowymi kiszonymi ogórkami. Danie podano nam w miarę szybko - takiej porcji nie dało się zjeść w pojedynkę. Nawet dla mojego męża było to niemożliwe. Łosoś - pyszny! Polecamy do tego dania kieliszek białego wina, z domowego wyrobu. Bardzo delikatne i bez kwaśnego posmaku, idealnie pasowało do ryby. W tle cały czas przygrywała muzyka na żywo, która dodawała dużego uroku. Wystrój równie klimatyczny. Na koniec dostaliśmy kieliszek domowej nalewki. Podsumowując: jedzenie w bardzo dużych ilościach i dobrej jakości, miła obsługa, krótki czas oczekiwania, przyjemna atmosfera i niewygórowane ceny. Nie jesteśmy wielkimi smakoszami, ale na pewno będzie to jedno z naszych ulubionych miejsc na Piotrkowskiej. :)

Data wizyty w lokalu: 31 maja 2014

• hajduk81 8 recenzji

12.02.2014, 23:27 napisał:

Istna przepaść między Krakowem a Łodzią

Z racji służbowego wyjazdu zawitałem ze znajomymi do Łodzi. Głodni maszerując po Piotrkowskiej zaglądamy bez hamulców do kampanii, gdyż krakowska kompania kuflowa jest na bardzo wysokim poziomie. Wejście, przywitanie, standard. Czekamy i czekamy.10 minut, od razu uprzedzę, że nie mam zastrzeżeń do Pani/Pana kelnera i obsługi. Bardzo miła, sympatyczna osoba. Powiedział/a prosto z mostu, że mają za dużo stolików w stosunku do kelnera i się nie wyrabiają. Gdzie kierownictwo?! Zamówienie czyli napoje, jedzenie. Piwa, żeberka, pierś z kurczaka z grilla, kwaśnica i żurek. Kelner wraca z informacją: kuchnia nie ma już w dzisiejszym zamówieniu już ŻADNYCH dań z kurczaka, w Krakowie nigdy taka sytuacja się nie zdarzyła. Tyle w temacie. Zjedzone, zapłacone. Czekam na wyjazd do Warszawy i do Gdańska, aby zwiedzić kolejne kompanie.

Data wizyty w lokalu: 11 lutego 2014

• Lisu80 1 recenzja

05.08.2014, 09:29 napisał:

Wszystkie nasze najlepsze mięsa pieczone i smażone dla całej kompanii

Zamówiona przez nas pozycja była dla nas sporym rozczarowaniem, zwłaszcza po wcześniejszej wizycie w tym miejscu i miłych wspomnieniach odnośnie muli. Podane mięsa to może nic wybitnego czyli schabowy, karkówka, grillowana kiełbasa, kaszanka, boczek wędzony i pierś z kurczaka, ale właśnie na taką potrawę się zdecydowaliśmy. Problem tego dania polegał na tym, że podane mięsa były według mnie przygotowane dużo wcześniej i po prostu odgrzane co w przypadku grillowanego jedzenia jest dość łatwe do rozpoznania. Przygotowanie kaszanki kiełbaski czy nawet plastrów boczku na grillu elektrycznym to chyba nie jest jakieś olbrzymie wyzwanie czasowe zwłaszcza, że lokal podczas naszej wizyty nie pękał w szwach i na dolnym poziomie było zajętych raptem parę stolików. Z całego zestawu smakowało nam rewelacyjne piwko. Ogółem Esplanada to ciekawe miejsce, ale nie polecam zamawiać ww potrawy.

Data wizyty w lokalu: 01 sierpnia 2014

• An_na 1 recenzja

03.08.2014, 01:22 napisał:

Alkohole - tak, jedzenie - bardzo nie

Byłam w tej restauracji latem 2013 roku, gdy była jeszcze Esplanadą i dlatego poszłam tu znowu "w ciemno". Błąd. Zalety: miła obsługa, dobre piwo, miły zwyczaj podawania nalewki z wiśni na koniec. Ogromne wady: jedzenie jest zwyczajnie mało jadalne. Sałatka szopska posypana parmezanem (dlaczego składnikiem nie była choćby feta?) i podana na tak małym talerzyku, że klient czuje się jak świnka wysypując ją jedząc w jakiejś części na stół. Sałatka ziemniaczana to w ogóle jakaś odległa wariacja: plasterki podobno gotowanych ziemniaków w zalewie. Plus cebula. Nieporozumienie do kwadratu. Być może znośniejsze były inne dania, ale mnie jednak odrzuca. Odstręcza również recytowanie jeszcze przed przyjęciem zamówienia, że honorowana jest wyłącznie karta Visa albo gotówka. Proszę właścicieli o bardziej zjadliwe potrawy! I pozdrawiam.

Data wizyty w lokalu: 02 sierpnia 2014

• mx5mx5 1 recenzja

08.06.2014, 17:49 napisał:

Miejsce na wypad z kolegami

Z dawnej świetności Esplanady już nic nie zostało. Szkoda. Natomiast nowe miejsce po liftingu z około 3 lat wstecz cechuje bezpretensjonalny wystrój. Czysto - kelnerki szorują stoły :). Sznycel wielki, ale niestety cienki. Fajne są oferty promocyjne typu 2 w cenie 1. Na spotkanie z kumplami miejsce OK:)!

Data wizyty w lokalu: czerwiec 2014

Nowe w okolicy: Łódź