Focha 42 Ristorante

gdzie jesteś? województwo: małopolskie miejscowość: Kraków
3.3

ul. al Marsz. Focha 42 31-119 Kraków Stoliczku.pl
tel: (12) 352-31-31
typ lokalu: pizzeria, restauracja typ kuchni: pizza, ryby i owoce morza, desery, włoska, drinki cena dania głównego: 20 - 40 zł

• warszawskismakosz 175 recenzji

07.04.2014, 15:29 napisał:

Bravissimo!

Znużony dość częstymi wizytami po drugiej stronie Błoń postanowiłem dać szansę także tym, którzy we włoską kuchnię bawią się na Focha. To, co wyróżnia lokal to olbrzymia przestrzeń do zabawy dla dzieci, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. W słoneczne dni jest problem z zaparkowaniem, ale warto znieść te drobne przeciwności losu. W środku tłumy ludzi, bez rezerwacji o stoliku można praktycznie od razu zapomnieć, bo mnóstwo ludzi odbija się od ściany. Obsługa uśmiechnięta, wszechobecna i pomocna od progu. Jasne, przestronne wnętrza, klima hula, nic tylko rozsiąść się na krześle wygodnie i zamawiać.

W ramach czekadełka dostajemy bagietkę rustykalną, do maczania w oliwie i occie balsamicznym. Nie ma niestety zbyt wielu win dostępnych na kieliszki - z czerwonych jedynie jedno, stołowe. W smaku raczej montepulciano, natomiast pełne i o bogatym bukiecie. Zaczynam od zupy kremu z pomidorów z pieczonym bakłażanem. Smaczna, aromatyczna, rozgrzewająca. W doskonałej cenie 9zł za sporą jak na moje możliwości miskę. Świeżo grillowany bakłażan pełni raczej rolę dekoracyjną. Znajomi testują krem czosnkowy oraz łososia w cieście filo - o ile zupę chwalą, ryba w cieście jest odrobinę za sucha. Na zupy czeka się kilka minut, na dania główne ok. kwadrans. W moim przypadku kontynuuję obiad pastą w sosie ragu z dziczyzną. Spore kawałki gulaszowego mięsa z dzika, do tego oblewający kluski pomidorowy sos. Porcja w sam raz, posypana świeżym pieprzem i parmezanem, sporo ziół. Na deser wrócimy innym razem, bo już po debiucie widać, że zachwyty nad kuchnią są tu mocno uzasadnione.

Data wizyty w lokalu: 29 marca 2014, godz. 14:00

• katarzyna201 5 recenzji

13.05.2014, 22:55 napisał:

Warto odwiedzać

Bardzo dobra włoska restauracja. Pyszne chrupiące bruscchetki z pomidorem i kozim serem - 2 sztuki,- porcja jak danie główne. Zupa rybna bardzo treściwa, chociaż raz jest w niej łosoś, a raz nie. Za to świetnie doprawiona. Spaghetti bolognese - grubsze niż gdzie indziej, źle się nabiera, za to bardzo dobrze ugotowane- nie za miękkie i nie za twarde. W sam raz. Widać, że być może robione maszynowo, bo puste w środku. Bardzo dużo mięsa w sosie, który jest naprawdę pyszny. Na deser polecam torcik marcepanowy. Świetna konsystencja, nie za słodki. Porcja raczej mała. Ale na deser wystarczy :) Kawa Vergnano- klasyka. Wystrój raczej surowy. Brakuje wygodnych krzeseł czy foteli. Nie zachęca to do dłuższego siedzenia przy kieliszku wina.
    Obsługa na plus. Nie nachalna, profesjonalna. Ceny średnie.

Data wizyty w lokalu: 13 maja 2014

• Chupacabra 11 recenzji

27.01.2014, 19:19 napisał:

Po włosku...

...czyli gwar i niezłe jedzenie. W niedzielne popołudnie restauracja była pełna, ale bez problemu znaleźliśmy stolik w całkiem ustronnym miejscu. Naokoło mnóstwo ludzi, w tym z małymi krzyczącymi dziećmi, atmosfera raczej nie na romantyczną randkę.
    Menu krótkie, zachęcające. Zupa - krem z pomidorów i tagliatelle con pollo były niczego sobie - co prawda porcja makaronu mniej niż skromna (podana na wielkim talerzu, co potęgowało to wrażenie), ale za to składniki dobrej jakości, co dało pyszny efekt.
    Pizza przeciętna.
    Obsługa dość sprawna, uprzejma. Pomimo, że restauracja była pełna ludzi, na nasze zamówienia nie czekaliśmy długo.
    Myślę, że tam wrócimy.

Data wizyty w lokalu: 26 stycznia 2014

• katarzyna201 5 recenzji

03.05.2014, 10:46 napisał:

Przyzwoita włoska kuchnia

Wystrój: taki sobie, trochę za surowy. Niezbyt wygodne krzesła.
    Obsługa: sprawna i miła.
    Jedzenie: dobre. Śniadania bardzo smaczne, pyszne i chrupiące pieczywo.
    Zupa rybna - wyśmienita. Bardzo dobrze doprawiona. Świetna konsystencja.
    Makaron bolognese- odpowiednia twardość, dobra konsystencja sosu, bardzo smaczny. Deser: tiramisu: nie powala, ale smaczny. Ogólnie warto tam pójść.

Data wizyty w lokalu: 25 kwietnia 2014

• Robi77 7 recenzji

02.03.2014, 08:39 napisał:

Głośno jak we Włoszech, ale z dobrym jedzeniem

Restauracja blisko krakowskich Błoń, gdzie gwarno. Z uwagi na popularność restauracji warto zrobić rezerwację. Nie jest to restauracja na spotkanie biznesowe. Generalnie dania bardzo ładnie podane. Ale porcje małe. Wino na karafki średniej jakości. Czerwonego raczej nie polecam. Białe w miarę przyzwoite. Ciekawa jest na przystawkę deska włoskich wędlin. Ale przystawka za 26 zł to jednak trochę drogo. Pięknie podana dorada. Bardzo dobre jest risotto z owocami morza.
    Desery włoskie - tiramisu nieciekawe. Ale ciastko czekoladowe z musem malinowym bardzo dobre.

• pietja2 4 recenzje

22.02.2014, 22:15 napisał:

Świetna knajpa we włoskim stylu

Świetna knajpa w typowo włoskim stylu.
    Wiele osób pisze o hałasie panującym w środku i faktycznie jest dość gwarno, chociaż restauracja nie była pełna w 100%. Tak samo restauracje wyglądają we Włoszech, więc klimat jest oddany idealnie. Być może my Polacy lubimy spożywać w ciszy i spokoju natomiast Włosi uwielbiają głośne rozmowy przy dobrym jedzeniu.

Obsługa jest naprawdę bez zarzutu, szybka, nienachalna, dania podawane są szybko i sprawnie, po prostu nie można nic zarzucić.
    Ceny, moim zdaniem, przystępne.
    Jeśli chodzi o jedzenie, to karta jest stosunkowo krótka, co moim zdaniem jest na plus. Sałatka z kaczką wyśmienita, carpaccio z łososia też świetne.
    POLECAM.

Data wizyty w lokalu: 22 lutego 2014

• Mutor 2 recenzje

14.05.2014, 16:22 napisał:

Warto spróbować, choć może się znudzić

Pizza: poprawna, ale jak dla mnie - szału nie ma. W Krakowie jest kilka miejsc ze znacznie lepszą w podobnych cenach.
    Inne dania: polecam kurczaka ze szpinakiem (pycha, super skomponowane danie), ale np. już pstrąg mnie rozczarował zupełnie (słabo z doprawieniem, "sos pesto" - kilka kropel rzadkiej mazi na talerzu).
    Obsługa - bardzo profesjonalna, nie narzuca się z wymuszonymi uśmieszkami, a zawsze pojawia się na czas. Dobre wino stołowe. Dużo miejsca, nie trzeba walczyć o stolik.
    Niedrogo. Na ogół za danie główne+karafkę wina + deser mieściłem się w 60 zł.

Data wizyty w lokalu: maj 2014

• kunka 7 recenzji

03.11.2013, 15:36 napisał:

Lepiej wygląda niż smakuje

Na Focha 42 wybraliśmy się w sobotnie popołudnie. 5 osób. Stolik zarezerwowany był wcześniej, ale i tak z miejscami problemu nie było. Pierwsze wrażenie - gwar, pogłos. Nie ma mowy o spokojnym obiedzie, jedzonym powoli. Ale dorzeczy - nasz stolik był na antresoli. Dusznej antresoli, ale okno dało się otworzyć. Karta menu prosta. Nasze zamówienie: dwie zupy krem ze świeżych pomidorów, raczej z pomidorów z puszki i brodo alla Benedettina, czyli bulion wołowy z jajkiem, grzybami i cebulą. Dlaczego były w nim jeszcze ziemniaki, nie wiem. Zupa zła po prostu, niedoprawiona z rozgotowanymi kawałkami grzybów, z tymi ziemniakami nie wiadomo skąd o kolorze i smaku kałuży.
    Dania drugie - łosoś, halibut i gnocchi sardi - czyli kluseczki sardyńskie z borowikami i szynką parmeńską. Łosoś bez szału, ale smakował. Był podany na ciekawym musie z dodatkiem mięty. Filet z halibuta był cieniutki i bardziej przypominał dorsza. Jako dodatek na talerzu znów pojawiły się ziemniaki gotowane w mundurkach, ale z niewyłuskanymi "oczami". Natomiast kluseczki sardyńskie to rozpacz absolutna. Gnocchi jak ze sklepu w sąsiedztwie z dramatycznie słoną wędliną, do tego wspomniane grzyby i sos, którego smak to sól i tylko sól. Z deserów zrezygnowaliśmy. Sądzę, że lepszym wyborem byłaby pizza. Ale na zmianę za późno.
    Obiad uratowała kawa. Dobra i porządnie zaparzona. Na jedzenie nie czekaliśmy długo.
    Dla mnie Focha 42 to połączenie Ikei / wystrój / i elementów włoskich w nazwie i nazwach dań. No z włoskiej kuchni jest jeszcze pizza.

Data wizyty w lokalu: 02 listopada 2013

• Bazylia2010 1 recenzja

15.04.2014, 08:26 napisał:

Wyjątkowe miejsce w magicznej lokalizacji

Byliśmy na Focha sporą grupą (9 osób w tym Dzieci). Zacznę od wystroju - moim zdaniem świetny - lekki, uroczy a jednocześnie spójny i z gustem. Przestrzeń restauracji jest wspaniale zaaranżowana, mimo dużej, otwartej przestrzeni zachowana jest prywatność przy stołach, nie ma też wrażenia "stołówki" przez dużą pojemność miejsca. Poza wnętrzem jest cudny, wielki ogródek i weranda nad Rudawą, aż dziwne, że to miejsce nie zostało wcześniej zagospodarowane na restaurację. Dodatkowy plus - spore miejsce do bawienia dla Dzieci wewnątrz i duży plac zabaw na zewnątrz!

Obsługa - obsługiwał nas młody kelner, był przemiły, bardzo się starał, pracował sprawnie i naprawdę bez zarzutu. Mimo dużego ruchu (piątek wieczorem), menu, napoje, sztućce i czekadełko (wyśmienity chleb), pojawiły się błyskawicznie. Specjalnie zwróciłam na to uwagę, po przeczytaniu negatywnych opinii na temat czasu oczekiwania na cokolwiek - w naszym przypadku było perfect.

Przystawki i dania dla Dzieci pojawiły się na stole w ciągu 10 min od zamówienia - kolejne miłe zaskoczenie. Bruschetty (pesto - przepyszne, szpinak z rodzynkami - obłęd, pomidory i tapenada - OK), podane ze świeżą rukolą i parmezanem, były świeżutkie, chrupiące i delikatne, wyjątkowo dobre jak na krakowskie standardy (twarda grzanka z rozpaćkanym pomidorem). Deska serów i wędlin wyglądała ładnie, ale nie próbowałam wiec nie oceniam.

Dania główne - prawie wszyscy byli zadowoleni. Osoby, które zamówili pizzę i Calzone trochę mniej (rzeczywiście Calzone miał dziwny posmak - zbyt dużo salami chyba, i rozgotowane pieczarki - nie wyglądało to zbyt apetycznie), pizza 4 sery taka sobie.

Dania główne - ryby - cudo! Pstrąg (27 zł) pięknie podany, smaczny i z chrupiącą skórką. Dorada (31 zł) - rewelacja, bardzo oryginalna prezentacja (zamówcie i zobaczcie, warto!), pyszna, soczysta, nieprzepieczona, z doskonałym makaronem i dużą ilością suszonych pomidorów. Dorsz (drogi, ponad 40 zł) na risotto z chipsem z boczku podobno wspaniały - znowu bardzo atrakcyjnie podany.

Desery - kawa Vergnano, cappuccino naprawdę wyjątkowo dobre, super aksamitna pianka, wielka filiżanka, mimo, że piję tę kawę też w innych miejscach, tu wyjątkowo mi smakowała, może sama stanowić deser. Ciasto czekoladowe (12 zł) - raczej niewielkie ciastko, po otrzymaniu byłam trochę zawiedziona, ale okazało się tak bogate w smaku i zapychające, że wystarczyło w zupełności. Do tego sos malinowy (nie było miętowego, dla mnie dobrze). Ciastko to połączenie brownie i musu czekoladowego, przepyszne. Tiramisu MALUTKIE (kwadracik ciasta, jak na mój gust trochę przesada jak na 12 zł. Crumble - bardzo duża i apetycznie wyglądająca foremka z porcją lodów - wyjedzone do ostatniego okruszka.

Ogólnie stwierdzam, że Focha 42 to świetny wybór, zarówno na śniadanko w letni poranek, piwo po południu przy okazji spaceru wzdłuż Błoń, kolację (ale raczej nie randkę, jest tam spory tłok i mnóstwo ludzi - klientów i obsługi). Jedzenie pyszne, obsługa bardzo miła, fajna atmosfera, uroczy wystrój. Brawo!

P.S. Nie do końca wiem, jak sprawa wygląda z parkingiem, a ostatnio na chodniku wzdłuż restauracji było zaparkowanych sporo aut, wszystkie w naszej obecności spisywane przez Straż Miejską... Trzeba było zaparkować za Rudawą i przejść 100 m, bo parking przed restauracją mieści chyba max 4 auta.

Data wizyty w lokalu: 11 kwietnia 2014

• FoodArt 10 recenzji

14.11.2013, 20:43 napisał:

Jest lepiej :)

Jedzenie bardzo się poprawiło, pyszny chleb pieczony na miejscu, bardzo dobre gnocchi ze szpinakiem i chyba ricottą, sałatka z serem kozim na gruszkach to moja stała pozycja w zamówieniu, no i świetny crumble z jabłkami i korzennymi przyprawami. Dużym plusem jest sala zabaw dla dzieci, minusem z tego wynikającym (dla klienta) jest duży ruch i harmider oraz czas oczekiwania na jedzenie.

Nowe w okolicy: Kraków