Focha 42 Ristorante

gdzie jesteś? województwo: małopolskie miejscowość: Kraków
3.3

ul. al Marsz. Focha 42 31-119 Kraków Stoliczku.pl
tel: (12) 352-31-31
typ lokalu: pizzeria, restauracja typ kuchni: pizza, ryby i owoce morza, desery, włoska, drinki cena dania głównego: 20 - 40 zł

• warszawskismakosz 183 recenzje

07.04.2014, 15:29 napisał:

Bravissimo!

Znużony dość częstymi wizytami po drugiej stronie Błoń postanowiłem dać szansę także tym, którzy we włoską kuchnię bawią się na Focha. To, co wyróżnia lokal to olbrzymia przestrzeń do zabawy dla dzieci, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. W słoneczne dni jest problem z zaparkowaniem, ale warto znieść te drobne przeciwności losu. W środku tłumy ludzi, bez rezerwacji o stoliku można praktycznie od razu zapomnieć, bo mnóstwo ludzi odbija się od ściany. Obsługa uśmiechnięta, wszechobecna i pomocna od progu. Jasne, przestronne wnętrza, klima hula, nic tylko rozsiąść się na krześle wygodnie i zamawiać.

W ramach czekadełka dostajemy bagietkę rustykalną, do maczania w oliwie i occie balsamicznym. Nie ma niestety zbyt wielu win dostępnych na kieliszki - z czerwonych jedynie jedno, stołowe. W smaku raczej montepulciano, natomiast pełne i o bogatym bukiecie. Zaczynam od zupy kremu z pomidorów z pieczonym bakłażanem. Smaczna, aromatyczna, rozgrzewająca. W doskonałej cenie 9zł za sporą jak na moje możliwości miskę. Świeżo grillowany bakłażan pełni raczej rolę dekoracyjną. Znajomi testują krem czosnkowy oraz łososia w cieście filo - o ile zupę chwalą, ryba w cieście jest odrobinę za sucha. Na zupy czeka się kilka minut, na dania główne ok. kwadrans. W moim przypadku kontynuuję obiad pastą w sosie ragu z dziczyzną. Spore kawałki gulaszowego mięsa z dzika, do tego oblewający kluski pomidorowy sos. Porcja w sam raz, posypana świeżym pieprzem i parmezanem, sporo ziół. Na deser wrócimy innym razem, bo już po debiucie widać, że zachwyty nad kuchnią są tu mocno uzasadnione.

Data wizyty w lokalu: 29 marca 2014, godz. 14:00

• kondorru 4 recenzje

23.09.2014, 11:56 napisał:

Przyjemnie!

Dosyć ciekawe miejsce, duża przestrzeń i miejsce do zabaw z dziećmi.

Najlepiej przychodzić tam jak nie ma ruchu gdyż jak już jest to trochę czeka się zarówno na kelnera jak i danie.

Stąd więc skupię się na ostatniej wizycie w niedzielny poranek.

Zamówiliśmy śniadania:
    zestaw z jajecznicą oraz dwa różne croissanty z suszonymi pomidorami i z szynką i serem, podobno wypiekają sami - no i dobrze, że to robią bo powialiby mnie na kolana, były przepyszne jak tylko mam czas rano to podjeżdżam po nie i biorę je na wynos do pracy. Forma podania wypieków bardzo fajna w koszyku i papierowej torebce, taka dodatkowa wartość.

Przejdę teraz do obsługi, kobiety, które tam pracują cierpią na ogromny problem organizacji pracy latają w tę i z powrotem, rzadko pokazywały się na ogródku stąd sami wzięliśmy kartę aby móc sobie coś wybrać, następnie poprosiliśmy kelnerkę jak przyszła z daniem do stolika obok, że chcielibyśmy złożyć zamówienie powiedziała, że zaraz przyjdzie i zniknęła na dobrych parę minut więc na ratunek przyszedł do nas kelner z drugiego rewiru, który widział nasze zniecierpliwienie. No i obrócił całą sytuację w taki sposób, że został ulubionym kelnerem mojej żony. Podejście na luzie, ale w bardzo przyjemny sposób, dobrze doradzi co ważne szczerze, ma niesamowite poczucie humoru i luz w kontaktach z innymi. Oj te kobiety powinny się uczyć od tego Pana.
    Jeżeli chodzi o cenę śniadań to w stosunku do jakości OK gdyby jeszcze zwiększyli porcje i wielkość croissantów były by świetnie.

Knajpę polecam rodzinom z dziećmi, bądź na spotkania towarzyskie, no i polecam siadać w rewirze Pana kelnera.

Data wizyty w lokalu: sierpień 2014

• miszainad 1 recenzja

19.11.2014, 18:45 napisał:

Średnia obsługa i jedzenie, ale ładny lokal

Zaraz po wszystkich świętych odwiedziliśmy restauracje Focha 42 razem z żonką i dzieciakami. Sporo słyszałem o tym lokalu - dobre i słabe opinie. Sama restauracja jest bardzo ładna i dopracowana. Dzieciaki fajnie się bawiły w kąciku zabaw. Natomiast jedzenie i obsługa pozostawiały sporo do życzenia. Z żoną jedliśmy makarony Bolognese oraz Carbonara. Były stanowczo za miękkie, a brak przypraw (albo ich śladowe ilości) sugerował dla mnie pośpiech w przygotowaniu dania lub słabe umiejętności kucharza. Wino białe ciepłe, a czas oczekiwania bardzo długi. Pani, która nas obsługiwała chyba była zmęczona - bez uśmiechu na ustach. Generalnie mieszane odczucia. Na pewno ładny lokal i świetna lokalizacja.

Data wizyty w lokalu: listopad 2014

• Yankess 1 recenzja

28.09.2014, 20:41 napisał:

Mamy czas...

Mamy taki jeden wspólny dzień z Żoną we wrześniu gdzie zbiegają się nam dwa święta i w tym roku jako część obchodów postanowiliśmy się wybrać do restauracji. Żona gotuje świetnie więc miała być jakaś inna kuchnia i padło na włoską. Kilka razy przejeżdżając w okolicach krakowskich błoń obserwowaliśmy spory ruch w restauracji co uznaliśmy za dobry znak. Dziś już wiemy, że ilość samochodów przed i ludzi wewnątrz nie jest zasługą jedzenia, które się tam serwuję, ale czasu jaki trzeba tutaj spędzić oczekując na obsługę i jedzenie.

Ale do początku. Na obchody zabieramy jeszcze naszą 3,5 letnią córkę. Przezornie zarezerwowaliśmy stolik. Po dotarciu na miejsce dostajemy stolik wewnątrz przy samym przejściu i do razu prosimy o zamianę. Dostajemy stolik na zewnątrz zaraz przy placu zabaw dla dzieci. Młoda jest zachwycona, a my mamy ją na oku przez cały czas. I na tym urok się kończy. Czekamy na kelnera. 5 minut, 10, 15, 20... i gdy już zaczynamy się zastanawiać nad opuszczeniem lokalu zjawia się szanowny kelner. Decydujemy ze zostaniem (niestety była to zła decyzja). Zamawiamy dania z karty głównej (przystawka, zupa, 2 razy makaron i wino) i z karty dla dzieci (zupa, pizza). Kelner jest niezbyt zorientowany jakie wino posiadają. Z winem zjawia się dość szybko. Następuje długa chwila oczekiwania na przystawki i niespodzianka zamiast przystawki dostajemy najpierw zupy... do, których nie ma łyżek. Na pytanie co z przystawką dostajemy odpowiedź, że zaraz będzie. Przez wspomniane zaraz udaje nam się zdobyć łyżki zjeść zupy i omówić plany na następny weekend. Zupy, a właściwie krem z dyni i krem z pomidorów podane na dużych talerzach i ilości wody w brodziku. Obie zupy niespecjalne, źle przyprawione, a smak ratowało podane pieczywo. Przystawka całkiem dobra i chyba kolejność podania była celowa żeby zatrzeć złe wrażenie po zupie. Następnie kolejna dłuższa chwila oczekiwania i dostajemy makrony, ale oczywiście pizzy dla Młodej nie ma. Z makaronem zmagamy się samymi widelcami bo w zestawie sztućców był jeszcze tylko noże, a z organizowania łyżek już zrezygnowaliśmy (skoda, że oddaliśmy te do zupy). Makaron niezły chociaż to co miało być szynką parmeńską chyba nie leżało nawet obok niej na półce w sklepie. Porcie bardzo małe wyglądały trochę jak z karty dla dzieci. Pizza (w końcu też dotarła) nie najgorsza chociaż spodziewałem się dużo lepszej, a otrzymałem wyrób na poziomie średniej sieci pizzerii (kto smakował oryginalnej pizzy włoskiej niech lepiej nie zamawia). Po odczekanie swojego zjawił się kelner z zapytaniem odnośnie deseru... po przemyśleniu czy mamy tyle czasu zamówiliśmy tylko kawę. Kawa na szczęście okazała się dobra chociaż też trzeba na nią czekać. Przezornie rachunek zamówiliśmy od razu przy podaniu kawy. Do czasu jego otrzymania przypuszczam, że udało by mi się wypić dwie lub trzy.

Podsumowując miejsce fajne dla osób, które chcą zjeść przystawkę napić się kawy i stracić dużo czasu. Ceny jak dla mnie wygórowane biorąc pod uwagę wielość porcji, a to nie krakowski rynek.

Data wizyty w lokalu: 28 września 2014

• katarzyna201 5 recenzji

13.05.2014, 22:55 napisał:

Warto odwiedzać

Bardzo dobra włoska restauracja. Pyszne chrupiące bruscchetki z pomidorem i kozim serem - 2 sztuki,- porcja jak danie główne. Zupa rybna bardzo treściwa, chociaż raz jest w niej łosoś, a raz nie. Za to świetnie doprawiona. Spaghetti bolognese - grubsze niż gdzie indziej, źle się nabiera, za to bardzo dobrze ugotowane- nie za miękkie i nie za twarde. W sam raz. Widać, że być może robione maszynowo, bo puste w środku. Bardzo dużo mięsa w sosie, który jest naprawdę pyszny. Na deser polecam torcik marcepanowy. Świetna konsystencja, nie za słodki. Porcja raczej mała. Ale na deser wystarczy :) Kawa Vergnano- klasyka. Wystrój raczej surowy. Brakuje wygodnych krzeseł czy foteli. Nie zachęca to do dłuższego siedzenia przy kieliszku wina.
    Obsługa na plus. Nie nachalna, profesjonalna. Ceny średnie.

Data wizyty w lokalu: 13 maja 2014

• maro323 1 recenzja

03.09.2014, 11:17 napisał:

Zdecydowanie na tak

Parę dni temu miałem przyjemność odwiedzić Focha 42 i już dziś wiem, że tam wrócę. Na kolacji byłem z dziewczyną. Na przystawkę zamówiłem bruschettę - doskonała, chrupiąca i przede wszystkim świeża - idealna jako przekąska. Moja dziewczyna postanowiła zacząć od carpaccio z łososia i choć ja nie przepadam za tą rybą, ona bardzo chwaliła danie. Przyszedł czas na danie główne, nie jestem wielkim smakoszem więc postawiłem na pizzę, którą jadam bardzo często. Nadzieje na cieniutkie ciasto i moc składników się spełniły. Wziąłem pizzę z kurczakiem, mozzarellą i rukolą. Palce lizać. Dziewczyna wybrała makaron z owocami morza, narzekała, że owoców morza mogłoby być odrobinkę więcej, ale to jedyny mankament. Obsługa miła, ale bez fajerwerków. Wystrój jak najbardziej na tak!

Podsumowując polecam, na prawdę niezła włoska kuchnia, która świetnie wypada pośród masy pizzerii i makaroniarni, na które panuje w ostatnich latach moda.

Data wizyty w lokalu: 02 września 2014

• Chupacabra 11 recenzji

27.01.2014, 19:19 napisał:

Po włosku...

...czyli gwar i niezłe jedzenie. W niedzielne popołudnie restauracja była pełna, ale bez problemu znaleźliśmy stolik w całkiem ustronnym miejscu. Naokoło mnóstwo ludzi, w tym z małymi krzyczącymi dziećmi, atmosfera raczej nie na romantyczną randkę.
    Menu krótkie, zachęcające. Zupa - krem z pomidorów i tagliatelle con pollo były niczego sobie - co prawda porcja makaronu mniej niż skromna (podana na wielkim talerzu, co potęgowało to wrażenie), ale za to składniki dobrej jakości, co dało pyszny efekt.
    Pizza przeciętna.
    Obsługa dość sprawna, uprzejma. Pomimo, że restauracja była pełna ludzi, na nasze zamówienia nie czekaliśmy długo.
    Myślę, że tam wrócimy.

Data wizyty w lokalu: 26 stycznia 2014

• katarzyna201 5 recenzji

03.05.2014, 10:46 napisał:

Przyzwoita włoska kuchnia

Wystrój: taki sobie, trochę za surowy. Niezbyt wygodne krzesła.
    Obsługa: sprawna i miła.
    Jedzenie: dobre. Śniadania bardzo smaczne, pyszne i chrupiące pieczywo.
    Zupa rybna - wyśmienita. Bardzo dobrze doprawiona. Świetna konsystencja.
    Makaron bolognese- odpowiednia twardość, dobra konsystencja sosu, bardzo smaczny. Deser: tiramisu: nie powala, ale smaczny. Ogólnie warto tam pójść.

Data wizyty w lokalu: 25 kwietnia 2014

• Robi77 12 recenzji

02.03.2014, 08:39 napisał:

Głośno jak we Włoszech, ale z dobrym jedzeniem

Restauracja blisko krakowskich Błoń, gdzie gwarno. Z uwagi na popularność restauracji warto zrobić rezerwację. Nie jest to restauracja na spotkanie biznesowe. Generalnie dania bardzo ładnie podane. Ale porcje małe. Wino na karafki średniej jakości. Czerwonego raczej nie polecam. Białe w miarę przyzwoite. Ciekawa jest na przystawkę deska włoskich wędlin. Ale przystawka za 26 zł to jednak trochę drogo. Pięknie podana dorada. Bardzo dobre jest risotto z owocami morza.
    Desery włoskie - tiramisu nieciekawe. Ale ciastko czekoladowe z musem malinowym bardzo dobre.

• pietja2 4 recenzje

22.02.2014, 22:15 napisał:

Świetna knajpa we włoskim stylu

Świetna knajpa w typowo włoskim stylu.
    Wiele osób pisze o hałasie panującym w środku i faktycznie jest dość gwarno, chociaż restauracja nie była pełna w 100%. Tak samo restauracje wyglądają we Włoszech, więc klimat jest oddany idealnie. Być może my Polacy lubimy spożywać w ciszy i spokoju natomiast Włosi uwielbiają głośne rozmowy przy dobrym jedzeniu.

Obsługa jest naprawdę bez zarzutu, szybka, nienachalna, dania podawane są szybko i sprawnie, po prostu nie można nic zarzucić.
    Ceny, moim zdaniem, przystępne.
    Jeśli chodzi o jedzenie, to karta jest stosunkowo krótka, co moim zdaniem jest na plus. Sałatka z kaczką wyśmienita, carpaccio z łososia też świetne.
    POLECAM.

Data wizyty w lokalu: 22 lutego 2014