Quchnia na Podzamczu

gdzie jesteś? województwo: lubelskie miejscowość: Janowiec
4.0

pl. Wolności 9 24-123 Janowiec (obok Gminnego Ośrodka Kultury)
tel: 504-100-266
typ lokalu: restauracja typ kuchni: desery, grill, polska, staropolska cena dania głównego: poniżej 20 zł

• ikuho 20 recenzji

14.10.2011, 00:42 napisał:

Gawęda o dobrej Quchni

Ok, zamierzam opisać wizytę z kategorii tych archeologicznych. Ale:
    1. jest paskudny październik, a w paskudne październiki nawet mało słoneczne sierpnie radykalnie wypogadzają się we wspomnieniach,
    2. przez całe wakacje sumiennie prowadziłem notatki z zamiarem ich opublikowania na Gastronautach i wstyd mi trochę, że jeszcze tego nie zrobiłem,
    3. niezwykle zaskoczyło mnie, że nie ma ani jednego zrecenzowanego lokalu w Janowcu, mimo że jest to przecież popularne miejsce wycieczek z pobliskiego Kazimierza Dolnego.

Ale do rzeczy niech przejdę, drodzy Czytelnicy i Czytelniczki! Do Quchni na Podzamczu trafiłem z towarzyszem mej letniej tułaczki podczas całodziennej wyprawy z kazimierskiego grodu do Janowca właśnie. Po zwiedzeniu ruin miejscowego zamczyska głód okrutny poczuliśmy w trzewiach, zatem miejsca, gdzie strawę smaczną a tanią podają, szukać poczęliśmy.

Ludność miejscowa, nieodmiennie serdeczna i pomocna, miejsce zwane Quchnią poleciła gorąco, tam też nasze kroki skierowaliśmy, choć "Q" w nazwie pewną nieufność wzbudziło. W domu o ścianach pobielonych i schodkach wąskich a stromych izba niewielka z umeblowaniem i ozdobieniem skromnym, z której do kuchni przejść można było. Starsza gospodyni u ruchach żwawych, uśmiechu serdecznym i głosie radosnym, co najlepszego ma, zarekomendowała i już po chwili wiedzieliśmy: żur w chlebie nam się marzy!

Jako iż pogoda była zacna, a ogródek letni pod domkiem zachęcał do posiłku na powietrzu świeżym, na zewnątrz się udaliśmy. Malwy kwitły, pszczoły bzyczały radośnie, pysznego posiłku oczekiwali goście. Długo nie czekali: oto gospodyni wielką tacę niesie: jeden aż się ślini, drugiemu w brzuchu burczy. Do stołu podano! W wielkich bochnach chleba, z wkładką kiełbasianą, żur nad żury, pychota, potrawa rozkoszna, jedli aż się trzęsło, tylko talerz został! (tzn. dwa talerze, ale nie pasowało do rymu; obiecuję, że więcej już nie będę próbował mową wiązaną; ze staropolską składnią jeszcze się chwilę pomęczcie).

Pokrzepieni posiłkiem, deseru zapragnęliśmy. Udałem się na przeszpiegi sprawdzić, co też Gospodyni polecić może. O szczęście niepojęte: szarlotka właśnie studziła się na parapecie, aromat nęcący rozpościerając wokół. Zapowiedziałem, że na krok się nie ruszę, jeśli przysmaku tego spróbować nie zezwoli. Westchnąwszy ciężko, gospodyni zgodziła się, choć to niezdrowo takie nieledwo z pieca jadać. Wspólnymi siłami dwie porcje ogromne na talerze żeśmy nałożyli i już wróciłem do stolika na zewnątrz. Ach, co za radość widelcem wbić się w półkruche ciasto! Smaku zakosztować, przeżuć dokładnie, połknąć wreszcie! Delicyje! Tylko spożywać i spożywać, lecz cóż, skoro pełnym się jest, a i ruszać powoli trzeba, by na prom do Kazimierza zdążyć, do obozowiska wrócić.

Radość ogromną nam ta wizyta sprawiła i wieść taką rozpropagować po świecie chcemy: jeśli zabłądzisz kiedy do Janowca i głód Cię dopadnie, wędrowcze, do Quchni na Podzamczu się kieruj. Zjesz pysznie a tanio (właśnie: żurek 10 zł, megaszarlotka 5 zł), porozmawiasz mile z gospodynią, żałować nie będziesz!

Data wizyty w lokalu: 11 października 2011, godz. 14:30-15:30

Nowe w okolicy: Janowiec