Gaumarjos

gdzie jesteś? województwo: mazowieckie miejscowość: Warszawa , dzielnice: Ursynów, Wilanów
2.9

al. Komisji Edukacji Narodowej 47 02-797 Warszawa (250 m od stacji metra Natolin, idąc w kierunku centrum po lewej stronie Al. KEN)
tel: (22) 414-44-41
typ lokalu: restauracja, winiarnia typ kuchni: gruzińska, przekąski cena dania głównego: poniżej 20 zł

• Karpov 119 recenzji

10.04.2014, 17:20 napisał:

Aromatyczny Kaukaz

Gruzińska kuchnia śniła mi się od jakiegoś czasu za sprawą książki Anny i Marcina Mellerów. Choć książka jest momentami mocno przeciętna, to oni tam jedzą. Jedzą dużo. Jedzą smacznie. Jedzą tak, że aż się chce pakować manatki i lecieć do Gruzji by nie robić nic innego, tylko wysączać rosołek z khinkali.

Do Gruzji daleko. Nad Jeziorak, gdzie ponoć podają khikali najbliżej od Trójmiasta, nie po drodze. Padło na Warszawę i restaurację o nazwie Gaumarjos (nomen omen, tytuł książki Mellerów). A że było nas trzech (znaczy troje), przed każdym z nas inna potrawa, można popróbować wiele.

Pierwszy romans z kuchnią gruzińską, czy nawet ogólniej - kaukaską, więc dużego porównania nie mam. Ale to, czego spróbowałem, było smaczne. I tak:

1). Charczo - zupka z mięska i pomidorów, z ryżem. Taka "gulaszowa", sporo gęstego, aromatyczna.
    2). Chaczapuri - czyli w końcu próbuję gruzińskiego klasyka. Sery lubię to i to musiało smakować. Ale ja to ja, pozostali biesiadnicy byli zachwyceni smakiem.
    3). Czaszuszuli - potrawka z mięsa podawana w kamiennej misce, w której się zapewne dopiekała. Na stole jeszcze wrzała od gorąca. W smaku nieco podobna do charczo, choć bardziej paprykowa.
    4). Khinkali - gruzińskie pierogi. Nie mogłem się oprzeć i musiałem wszamać to paluchami (przynajmniej pierwszy gryz), nadgryźć i wysiorbać to co w środku. Bardzo fajna potrawa, ze świetną, a zarazem zabawną celebrą jedzenia. I tak jak nie jestem wielkim fanem pierogów z mięsem, to khinkali chętnie jeszcze spróbuję.

Wszystko, co łączyło te dania to aromat przypraw, kolendry przede wszystkim. A, że jestem osobą przyprawolubną, nie mogłem wyjść niezadowolony.

Obiektywnie patrząc wystrój lokalu może nie zachwycać. Jednak mimo, że widać kilka niedoróbek (np. kable od instalacji elektrycznej na suficie), to czułem się tu bardzo swobodnie. Na ścianach wiszą dywany (wschodni klasyk), gdzieś tam fototapeta z widokiem, charakteru nadaje też wymalowana flaga Gruzji i gruzińskie napisy (jak dla mnie alfabet gruziński to totalny kosmos). Jedyne co mogę zarzucić to to, że było nieco za ciepło. Obsługa miła, podpowie co, jak, gdzie. W toalecie zaś bardzo czysto i pachnąco.

Data wizyty w lokalu: 04 kwietnia 2014

• smakosz126 42 recenzje

09.04.2014, 13:43 napisał:

Warto odwiedzić, ale szału nie ma

Przez długi czas podejmowaliśmy próby zjedzenia w tym lokalu i w końcu się udało.
    W środku tygodnia sala była zapełniona, trafiliśmy jeden wolny stolik na antresoli.
    Pierwsze wrażenie całkiem sympatyczne, mały klimatyczny lokal wystrojem nawiązującym do Gruzji, jednak było trochę za ciepło.
    Karta dań jest niezwykle krótka, co może być atutem. Zdecydowaliśmy się na Chaczapuri, Chinkali oraz Tolmę paprykową do tego kelner polecił nam bardzo dobre gruzińskie czerwone wytrawne wino.
    Podanie wina wzorowe, kelner powąchał korek, nalał odrobinę do spróbowania - pełen profesjonalizm w tej kwestii.
    Chaczapuri bardzo dobre, minus za sos podany do niego wydał się nam "sztuczny".
    Następnie otrzymaliśmy dania i obydwa mogę podsumować w ten sam sposób kolendra i sól. Podejrzewam, że farsz do pierogów i papryki jest dokładnie ten sam. Tolma paprykowa podana jest w głębokim talerzu zalana czymś, nie wiem czym, płynem o rzadkiej konsystencji o lekkim posmaku i zabarwieniu pomidorowym.
    Obydwie potrawy bardzo mocno zdominowane smakiem kolendry i mocno dosolone, a to zabiło inne smaki tych dań.
    Porcje nie za duże, nie za małe i moim zdaniem ceny jak na taką jakość trochę wygórowane.
    Jeżeli chodzi o obsługę to jest ona nienachalna, sympatyczna, minus i to dosyć spory za stawianie na naszym stole brudnych talerzy zbieranych przez kelnera z sąsiedniego stolika.
    Nie polecam tego miejsca rodzinom z dziećmi, najmłodsi klienci mogą poza deserami nie znaleźć nic dla siebie. Dobre miejsce na spotkanie ze znajomymi czy randkę.

Jest to miejsce które warto odwiedzić, ale czy wrócić po pierwszej wizycie? Wrócić, ale po wino do sklepu znajdującego się przy wejściu. Jest tam duży wybór win w przystępnych cenach.

Data wizyty w lokalu: 08 kwietnia 2014

• jola66 13 recenzji

21.08.2014, 12:14 napisał:

Nie znam się, to się wypowiem :)

Nigdy nie miałam styczności z kuchnią gruzińską, postanowiłam spróbować :)
    Wrażenie ogólne dobre: miła obsługa, przystępne ceny, lokal zadbany, ładnie pachnie jedzeniem, można także usiąść na zewnątrz.
    Karta jest bardzo krótka, dania główne przeznaczone dla mięsożernych (jedna opcja wege).
    Lokal oferuje wina gruzińskie, pyszne! na parterze znajduje się sklep z winami, więc można kupić, jeśli zasmakuje.
    Polecam roladki z bakłażana lub papryki z nadzieniem orzechowym, ciekawie wyglądały też sakiewki mięsne, podobno smaczne :).
    Uważam, że warto było spróbować, ale następną wizytę pozostawię mięsnym smakoszom :).

Data wizyty w lokalu: sierpień 2014

• magnolia 97 recenzji

27.08.2013, 22:01 napisał:

Ambiwaletnie i raczej bez powrotu

Do Gaumarjos bardzo chciałam trafić po obejrzeniu "Kuchennych rewolucji". Uwielbiam takie smaki, uwielbiam kuchnię węgierską, bałkańską, rosyjską...a gdzieś z nimi koresponduje także kuchnia gruzińska. No i jestem :) za sprawą mojego Anioła :)
    Wnętrze bardzo przyjemne. Malutka knajpka na dwa poziomy jest przytulna ze względu na lekki ścisk, gwar i ścienne bibeloty. Bardzo gruzińsko i bardzo miło. Obsługa również miła i kompetentna. Oczekiwania na dania lekko długaśne, ale że w restauracji jest komplet, możemy to wybaczyć.
    Jest jedzenie! Mamy zatem roladki z bakłażana z pastą orzechową. Małe zwitki bakłażanowe na jeden kęs... a w ustach... eksplozja smaku! Słodkawo-gorzki bakłażan kryje mocno orzechowe wnętrze, które po prostu rozkwita. Bomba smaku! Dalej chinkali. Pierożki jemy łapkami, jak zwyczaj przykazał. Delikatne i cienkie ciasto kryje mięsne wnętrze skąpane w bulionie. Dobre, bardzo dobre! Lekki minus za przesolenie farszu i zbyt dużą ilość kolendry. Smak z mniejszą ilością soli i zieleniny byłby bardziej harmonijny.
    Chanachi, czyli jagnięcina w warzywach: ziemniaki, papryka, bakłażan, cukinia, pomidory i przyprawy. Bardzo dobre, bardzo pikantne, bardzo wyraziste i sycące danie. Naprawdę pyszne!
    I na koniec chaczapuri z sosami. Dobre ciasto kryje smaczny, lekko pikantny ser. Danie dobre, ale dość ciężkie przez dużą ilość tłuszczu. Na szczęście sytuację ratuje gruzińskie czerwone pyszne wytrawne wino: bardzo wyraziste i harmonijne z podanymi daniami.
    Dodam jeszcze, że porcje są dość spore. Ceny nie należą do najniższych.
    Na dole sklep z winami kusi trunkami nie tylko z Gruzji... można tam kupić nawet wino z Chin. Decydujemy się na gruzińskie białe wytrawne i ponosimy konsekwencje tej decyzji: zdecydowana cierpkość charakterystyczna dla tego kraju, a której chyba jest za dużo...
    Niemniej jednak sklepik z winami przy wejściu jest strzałem w dziesiątkę i mocnym punktem tego miejsca.
    Podsumowując: klimat fajny, jedzenie nierówne i niestety dość ciężkie, ceny nie są najniższe. Nie wiem, czy tam wrócę, ale na pewno będę pamiętać tamto wyjątkowe popołudnie :).

• 87paulina 4 recenzje

24.07.2014, 23:55 napisał:

Może...

Przystawki - szpinakowa kulka całkiem całkiem, pieróg z mięsem smażony w głębokim tłuszczu też smaczny, natomiast później mieliśmy wrażenie, że mięso w gołąbkach z liści winogron i w pielminach to powtórka z rozrywki z przystawki, nie było źle, ale też nie na tyle zachwycająco żebyśmy chcieli tam wrócić. Może nie nasze smaki...

Data wizyty w lokalu: lipiec 2014

• okrutna 39 recenzji

21.08.2013, 09:20 napisał:

To chyba nie moje smaki

W wizycie w Gaumarjos pokładałam spore nadzieje po usłyszeniu sporej ilości pozytywnych recenzji. Niestety rozczarowałam się. Po pierwsze karta - mikroskopijna. Nie jestem zwolenniczką kart z 1000 pozycji, ale tu było ich zbyt mało. Jedzenie najzwyczajniej w świecie mi nie smakowało. Trudno mi ocenić, czy po prostu kuchnia gruzińska, o której nie mam bladego pojęcia to nie moje smaki, czy jedzenie było słabo zrobione. Roladki z bakłażana i Chinkali - w ogóle mi nie smakowały. Chaczapuri - niezłe, ale bez szału. Najlepsze było ciasto orzechowe, które mogę śmiało polecić. Ceny umiarkowane. Obsługa - bardzo dobra. Wystrój - może być. Tragedii nie było, ale raczej nie wrócę.

• krzysztofburzynski 232 recenzje

24.03.2013, 19:29 napisał:

Bez zachwytu

Tak wszyscy chwalą Gruzina na Ursynowie. Rzeczywiście. Knajpa pełna, co przy ilości miejsca i ciasnocie stolików sprawia wrażenie pracowniczej stołówki. Słychać wszystkie rozmowy sąsiadów.
    Czyli można zjeść, byle szybciej, bo pogadać intymnie się nie da.

Coś co widać od razu to niestety obsługa "na odwal się". Jak masz szczęście dostaniesz szybko, ale nie wszyscy mają.

Jedzenie? Karta krótka. Bierzemy roladki z bakłażana i dostajemy danie prosto z zamrażarki, co dla bakłażana jest smakowym samobójstwem.
    Duszona jagnięcina z papryką jako danie jednorazowe jest niedoprawiona i po prostu mdła.
    Nieco lepiej wypadły typowe gruzińskie mielone kotleciki z "typową" gruzińską marchewką na zimno i ryżem.

Zastanawiamy się skąd takie tłumy? Odpowiedź wydaje się oczywista. Ceny są z fastfoodu i jako takowy broni się. Jako restauracja - nie.

• mirek1 14 recenzji

31.12.2013, 09:26 napisał:

Z mieszanymi uczuciami...

Najlepsze były... przystawki, smakował nam placek drożdżowy z serem (coś w rodzaju pizzy). Dobra była też zupka z pulpetami mięsnymi. Natomiast dania główne - porażka. Wszystko straaasznie przesolone i generalnie bez zachwytu. Deser całkiem dobry (miodownik), lemoniada gruzińska - bardzo słodka i z dodatkiem benzoesanu sodu :(.

• warszawskismakosz 179 recenzji

28.04.2013, 11:34 napisał:

Porządna tylko kuchnia

Mieszkając w tym samym bloku, w którym mieści się Gaumarjos, wiele razy wstępowałem tam do sklepu z mołdawskimi winami po zapas butelkowych trunków. Od emisji Kuchennych rewolucji minęło już sporo czasu, ale do tej pory do restauracji walą tłumy niezależnie od dnia i godziny. Pani sprzedająca wino informowała mnie nieraz, że w dni powszednie od 16:00 wzwyż nie ma co liczyć na stolik, a w weekendy rezerwacja potrzebna jest z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Niesamowite.

Nie zniechęcając się, podjąłem kolejną próbę spontanicznej rezerwacji stolika na kilka godzin później. I udało się, jeden stolik w piątek o 20:30 akurat był wolny. Wnętrze jest kameralne, poza pojemną antresolą mieszczą się tylko 3 stoliki - jeden z widokiem na WC, drugi pod klimatyzatorem, którego nie sposób wyłączyć, by nie ugotować gości na półpiętrze. Pomysł usadzania gości właściciele powinni przemyśleć i zorganizować od nowa. Obecny nie zdaje egzaminu, ale nie dla wygodnych mebli tu przyszliśmy. Miła kelnerka w średnim wieku szybko podaje nam kartę i doradza przy wyborze wina. Cena 45 zł za butelkę wydaje się bardzo korzystna.
    Zwracam jednak uwagę, że nie wszystkie pozycje z karty były osiągalne.

Na przystawkę wybieramy chaczapuri i trzy roladki z bakłażana. Czekamy dobre 20-25 minut, przydałby się jakiś starter od firmy. Czekać jednak warto, bo jedzenie jest przepyszne. Chaczapuri gorące, rozpływający się ser. Rewelacja. Roladki podawane są na zimno, ale także grzechu warte. Czuć świeżą oliwą, farsz fajnie łamie smaki.

Widok otwierającej się raz po raz i nie zawsze domykanej toalety mocno mnie irytował, ale skoro udało się już nam wbić do środka, chcemy zjeść więcej. Tym bardziej, że w międzyczasie z 5 par próbuje załapać się na kolację bez rezerwacji i całują klamkę. Na drugie danie wybieramy jagnięcinę, którą kelnerka opisuje jako pewną formę gulaszu oraz osławione już chinkali. Czekamy na jedzenie krócej niż na przystawki, w smaku i wykonaniu dalej nie sposób się przyczepić. Wszystko gorąco, świeże, mięso obficie przyprawione świeżą kolendrą. Porcji nie określiłbym jako bawarskie, ale z mojej perspektywy są wystarczające. Po przystawce i daniu głównym byliśmy solidnie pojedzeni, bez miejsca na deser. Inna sprawa, że wybór słodkości zdecydowanie nie powala i nie będą one magnesem dla kolejnych gości. Jedzenie gruzińskie powinno wystarczyć.

Punktualnie o 22:00 lokal pustoszeje, tych, którzy się zasiedzieli, nikt nie wygania, dzięki temu nie czuć atmosfery tymczasowości. Rachunek na ok. 130 zł przy obfitej kolacji dla dwóch osób z butelką wina uważam za uczciwą wycenę. Gdyby pani z naszym jedzeniem nie obskoczyła wcześniej 3 innych stolików, a perspektywa łazienki nie była podczas konsumpcji tak bliska, byłbym bardzo bliski zachwytu. Kucharka zdaje jednak egzamin i dla kuchni lub wina chętnie tam jeszcze wrócę.

Data wizyty w lokalu: 26 kwietnia 2013, godz. 20:30

• majagojtowska 4 recenzje

14.08.2014, 20:25 napisał:

Pyszna gruzińska kuchnia

Lokal na Ursynowie godny polecenia. Krótka karta - ale po co więcej?

Roladki z bakłażana, bezbłędne chaczapuri, pyszne gruzińskie gołąbki tolma i pierożki pielmieni.

Lokal mały, klimatyczny, obsługa miła. Generalnie polecam. :)

Data wizyty w lokalu: sierpień 2014