Charlotte. Chleb i Wino

gdzie jesteś? województwo: mazowieckie miejscowość: Warszawa , dzielnica: Śródmieście
2.7

al. Wyzwolenia 18 00-570 Warszawa (wejście od Placu Zbawiciela)
tel: (22) 628-44-59
typ lokalu: winiarnia, piekarnia typ kuchni: kanapki, przekąski cena dania głównego: poniżej 20 zł

• kate.s 60 recenzji

08.06.2014, 14:52 napisał:

Smacznie i tanio w tłumie pod tęczą

Jakoś długo omijałam Charlotte. Bo nie lubię chodzić w miejsca, w które wszyscy chodzą. I faktycznie, kiedy już tam trafiłam – trochę przypadkiem – to przekonałam się, że są tam wszyscy!

W ciepły, wczesny piątkowy wieczór tłumy wprost wylewały z lokalu na plac. I wszyscy byli bardzo na czasie. I było celebrycko, i były laptopy z jabłuszkiem, i były też wąsy i brody, i fryzury i usta, skrojone według aktualnie obowiązujących trendów. I już myślałam, że będziemy stamtąd uciekać, gdy wtem zobaczyłam te wszystkie uśmiechające się do nas ze szklanej lady tartinki, kanapki, bułeczki, sery i desery... Nie udało się nam im oprzeć, choć byliśmy już po wizycie w innym lokalu, bardzo najedzeni.
    Daliśmy się skusić "wątróbkom a la Charlotte", tartinkom "francuski przysmak wieprzowy", tartinkom z miękkim serem i figą, fondantowi czekoladowemu i karafce wina.
    Wątróbki, w postaci pasztetu, były świetne – miały zdecydowany, bardzo wytrawny smak, posypane były grubymi kryształkami soli. Francuski przysmak wieprzowy – czyli coś pomiędzy golonką a mielonką – także okazał się wyśmienity, podobnie, jak te tartinki z figą. Pieczywo w tym wszystkim świeżutkie, pachnące... I tylko trochę szkoda, że słabiej wypadł fondant – bo odrobinę za bardzo spieczony, nieco zbyt mleczny i trochę za mało gorzki. Dał się jednak zjeść bez przykrości. A winko – choć mierne, to tanie, więc także nie było powodów, by na nie narzekać.
    I aby zwieńczyć dzieła, na koniec za te przyjemności podano nam zaskakująco niski rachunek – grubo poniżej 100 zł.

Uwiodła nas więc ta Charlotte. Uwiodła, mimo tego, że jest tak trendy, że tak oblegana i że ma ten dworcowy wystrój, przyprawiający o przygnębienie. Uwiodła nas pysznościami, zapachami, wyjątkową przystępnością ceny i tymi wszystkimi dzieciakami z obsługi, które jakimś cudem ogarniają ten kolorowy jarmark.

Data wizyty w lokalu: maj 2014

• annbelleum 80 recenzji

28.04.2014, 20:53 napisał:

Porażka

Przedziwne miejsce. Tłoczno, głośno, mnóstwo ludzi, kelnerzy biegają w tę i z powrotem, każdy gość totalnie nieobecny, żyjący w swoim świecie...

Na plus na pewno są stoliki na zewnątrz, jednak trudno znaleźć jakiś wolny. W środku mało miejsca. Stoi niby wielki stół na środku, który pewnie w teorii ma zbliżać klientów, jednak siedząc i obserwując ludzi przy nim siedzących przekonałam się, że każdy i tak zajęty był swoją osobą.

Co do jedzenia... Wszystko wygląda apetycznie, być może takie jest. Ja zamówiłam kawę i w życiu nie piłam gorszej. Plusem jest na pewno wypiekanie pieczywa na miejscu.

Obsługa... Z pewnością otwarta na klienta, jednak nieco jakby "hipsterska".

Myślę, że samo miejsce jest stworzone dla prawdziwych indywidualistów.

Data wizyty w lokalu: kwiecień 2014

• Marsa 164 recenzje

03.01.2014, 21:31 napisał:

W miejskim rytmie życia

Zwykle trafiam tam na późne, leniwe śniadanie albo na popołudniowe wino z przyjaciółką. Charlotte zimą to cieplutkie od pieców i pachnącym pysznie wnętrze, latem przyjemny cień monumentalnych filarów w ogródku. Zawsze tłoczno, gwar, ruch, szum rozmów, brzdęk filiżanek, szmer ekspresów do kawy. Prawdziwie miejskie życie i nieustająca od kilku lat popularność tego miejsca świadczy jak bardzo lubiany jest taki właśnie klimat. Ze śniadań moim faworytem jest: Śniadanie Charlotte (15 PLN) koszyk świeżego chleba, prawdziwa, domowy dżem lub czekolada Charlotte, kawa lub herbata do wyboru. Konfitury z całymi, aromatycznymi kawałkami owoców są absolutnie bezkonkurencyjne, a można wybierać pomiędzy truskawkową, pomarańczową i malinową, z czekolad serwują klasykę jak i białą (ta z ugwai na to, że jest bardzo słodka, osobiście mniej przypadła mi do gustu). Również godne polecenia, choć bardziej wyrafinowane jest Śniadanie Charles (25PLN) to również koszyk świeżego chleba, konfitura lub czekolada oraz ciepły napój, a także jajko sadzone albo gotowane i…. kieliszek pysznego musującego wina. Jeśli chodzi o inne dania, bardzo lubię prostą sałatę Chèvre chaud (18PLN) z dodatkiem podpiekanych kromek pszennego pieczywa z kozim serem, orzeszkami pinii i miodowym vinaigrette oraz Assiette de charcuterie (11 PLN) czyli kompozycji wędlin i przysmaków francuskich z grillowanym chlebem Charlotte; wino domowe serwowane w karafkach stanowi niezłe dopełnienie całości. Z uwagi na nieustające tłumy gości niestety dość długo trzeba czekać na realizację zamówienia, ale obsługa jest miła, dwoi się i troi, aby sprostać sytuacji.

• kornelia 312 recenzji

15.10.2013, 17:47 napisał:

Wzorcowa miejska knajpka

Uwielbiam Charlotte. Czy teraz w modzie jest narzekanie na to miejsce?
    Rano zamawiam tam kawę z magdalenką albo francuski omlet z kozim serem, w ciągu dnia doskonałe kanapki z rozbefem, z serem plesniowym i miodem lub z szynką suszoną i karczochami. Wieczorem i w nocy zamawiam kir, karafke przyzwoitego wina, sałatkę nicejską albo z karczochami. Jestem absolutnie zachwycona ich chlebem i winem, nigdy nie miałam żadnych uwag do innych zamawianych potraw. Co więcej, podziwiam ich powtarzalność - jest wiele lokali, które po świetnym starcie z biegiem czasu spuszczają z tonu, w Charlotte nigdy nie miałam takiej myśli: kiedyś było lepsze. Na obsługę nie mam powodu narzekać (to mój sędziwy wiek?), lubię patrzeć jak sprawnie ogarniają te tłumy; a w ostatnich miesiącach widać, że menadzerki zmiany reagują natychmiast w razie jakiś problemów. Ceny w odniesienu do jakości są więcej niż dobre. Charlotte, trwaj!

• lukaszmn 8 recenzji

06.09.2014, 10:03 napisał:

Inny świat

Widząc wieczne tłumy przed lokalem zdecydowałem się zobaczyć o co chodzi. Zaskoczyło mnie, co ludzi tam ciągnie: kanapki i wino... Bardzo surowy wystrój, pełno stolików na zewnątrz (i tak wszystkie pozajmowane), kilka miejsc w środku gdzie panuje harmider i duchota. Stos kelnerów i kelnerek gania w tą i we w tę. Zamówiliśmy tylko biały sernik na bazie mascarpone (9 zł), który okazał się zdecydowanie przeciętny oraz zwykłą dużą bezę (5 zł). Nie bardzo rozumiem co ludzi tam ciągnie...

Data wizyty w lokalu: 05 września 2014

• Justine-Sonia 54 recenzje

29.01.2014, 10:47 napisał:

Nie przepadam

Charlotte to lokal bardzo modny, a ja preferuję zasadę, że często najlepsze jest to, co bywa w tzw. "podziemiu" - nie raz mało widoczne, trudno trafić, pokręcone, zakręcone, niewylansowane przez nikogo, a na końcu niespodzianka! Oto znajdujemy się w miejscu nadzwyczajnym, do którego wracamy wraz z grupą wtajemniczonych. Charlotte miejscem nadzwyczajnym nie jest, za to na pewno jest miejscem przereklamowanym. Nie znoszę tłumów, a tutaj roi się od głośnej publiki; jest lepko, ciasno, gwarno i przez to odstraszająco. Trudno dziwić się obsłudze, która średnio nadąża z realizacją zamówień - mam wrażenie, że święty nie wytrzymałby tej ciężkiej jak głaz atmosfery. Piliśmy tu z Mężem kawę, herbatę, jedliśmy kanapki na ciepło i raz wybraliśmy jeden z deserów. Nic szczególnego (i jeśli chodzi o smak, i gdy wziąć pod uwagę sposób podania), wolimy konkrety, a tychże jest w menu bardzo mało. Sam wystrój z ciasno usytuowanymi miejscówkami i wielkim stołem pośrodku nie zachęca do intymnych spotkań; nie da rady pogadać tak, by nie zostać usłyszanym przez sąsiada... Atmosfera jest tak duszna, że topór można powiesić. Do toalety prowadzą jakieś wysokie schody (wystarczą wysokie szpilki, by zniechęcić się do wyprawy na dół). Pora na plusy: fajnie, że ktoś zrealizował pomysł założenia knajpki, która przypadła do gustu wielu warszawiakom. Pomimo, że absolutnie nie jest to miejsce trafiające w moje gusta i potrzeby, zasługuje na jako takie uznanie ze względu na naturalne produkty, które można tu kupić. My wpadamy czasem do Charlotte po bochenek chleba, czy kilka bułek na domowe potrzeby. Pieczywo bez polepszaczy to jest to, choć dziś już można spotkać kilka piekarni, oferujących takowe (a nawet smaczniejsze niż w Charlotte). Chwalę założenie, żeby używać w gastronomii produktów naturalnych, bez zbędnej chemii (w dobie nawału tzw. "ludzkiej paszy" z wielką ilością konserwantów to naprawdę duża zaleta). Jako miłośniczka herbaty mam ochotę zakupić tutaj francuską w puszce, wejdę też kiedyś po konfitury, czy czekolady, bo lubię próbować takich ciekawostek. Ale wstąpię z pewnością tylko po to, by kupić co trzeba i szybko stąd wyjść. Zwyczajnie duszę się w takich miejscach.

• spiseg-kulinarny 5 recenzji

16.06.2014, 17:51 napisał:

Walka na śmierć i życie

Do Charlotte na Placu Zbawiciela wybrałam się dwa razy. Za pierwszym jadłam kanapkę i piłam wino, w porządku było. Tłum niemiłosierny, pan kelner jak dziecko we mgle, połowę rzeczy do rachunku zapomniał dopisać (co właściwie powinno iść na plus tego miejsca, ale jakoś tak głupio wychodzić chyłkiem, za darmo się najeść - więc mimo, że z Krakowa, to jednak zgłosiłam). Palcem więc wskazałam najpierw na talerz swój, na którym kanapka, potem na rachunek, na którym kanapki nie było. "Hoho" odparł kelner do głębi wstrząśnięty, "nie wiem, jak to możliwe". Sama należę do osób, które zapominają spodni założyć, kiedy wychodzą z przymierzalni, więc wybaczyłam. Wróciłam po raz drugi i trzeciego razu nie będzie. Poniedziałek, godzina 11, tłumu nie było, a mimo wszystko huk taki, że aby złożyć zamówienie kelnerkę musiałam chwytać za ramię, jak w tych knajpach francuskich odwiedzanych przez niemieckich żołnierzy w trakcie II wojny światowej (tyle do do tamtych się wchodziło po schodach i kelnerki nie za ramię, a za tyłek chwytało, będąc przy tym wąsatym i ospałym). Udało mi się zamówić to, co zawsze zamawiałam w Krakowie - śniadanie Charlotte. W Krakowie była to rzecz wspaniała: koszyczek pysznego, ciepłego jeszcze pieczywa różnego typu i rozmiaru, do tego kawa i według uznania: dżemy, konfitury lub czekolada. Czekałam na zamówienie i się rozglądałam: do stolika obok dosiadła się większa ekipa, starsza kobieta wyciągnęła aparat fotograficzny i ryknęła wszem i wobec: zdjęcie z przodka zrobię, to w końcu Charlotte - i faktycznie, wyleciała na ten przodek i obfotografowała wejście i szyld nad wejściem. Było to bardzo miłe i pozwalało delektować się świadomością, że człowiek, który spożywa w takim lokalu, lepszy jest niż inni - świadomość taka zawsze przecież cieszy, zwłaszcza jeśli ktoś jest bufonem, a ja jestem. No, ale dostałam w końcu swoje zamówienie i mina mi zrzedła. Pieczywo czerstwe, paskudne, nie takie. Kawa dostarczana 15 minut po całym śniadaniu, gardło nią sobie można co najwyżej przepłukać. Najgorsze jednak dopiero miało nadejść - posmarowałam sobie właśnie dżemem ostatnią kromkę chleba i kierowałam nią do ust, kiedy nagle, jak spod ziemi, wyrósł kelner i słoik zabrał. Po prostu. Bez słowa wyjaśnienia, widać - przy innym stoliku ktoś bardziej dżemu potrzebował, takich oczywistości się nie tłumaczy. Wziął i uciekł, a ja zastygłam. Bo co teraz? Zerwać się i sadząc poprzez kałuże na Placu Zbawiciela kelnera doścignąć, słoik mu wyrwać, triumfalnie powrócić? A jak kiedy kanapkę czy kubek z kawą zabierze i odda bardziej potrzebującym? I co to, kurczę, Robin Hood?
    Podsumowując: dżem truskawkowy dobry, czekolada biała dobra, co z tego, atmosfera beznadziejna, tłok wściekły, kelner łupi i biednym oddaje i bez słowa wyjaśnienia to wszystko. Tylko dla miłośników gatunku.

Data wizyty w lokalu: czerwiec 2014

• Kajkao 2 recenzje

02.08.2014, 12:09 napisał:

Tragiczna obsługa

Zawitaliśmy tam na sobotnie śniadanie.
    Na pieczywo czekaliśmy 40 min.
    Po 1,5 godz. przyszło zamówione jajko na miękko. WOW... Szkoda tylko, że jedno a nie dwa, jak zamawialiśmy. Zdążyliśmy już zjeść pieczywo, wypić kawę i sok.
    SZALEŃSTWO :).
    Już się wyleczyłam z Charlotte.

Data wizyty w lokalu: 02 sierpnia 2014

• odlo78 2 recenzje

08.07.2014, 09:43 napisał:

Bardziej do po-siedzenia niż po-jedzenia

Na pewno nie jest to knajpka dla każdego. Nie odnajdzie się w niej perfekcjonista oczekujący doskonałego serwisu, ani chcący na szybko zapełnić żołądek. To miejsca w którym najważniejsza jest miła rozmowa za znajomymi / kelnerami / sąsiadami ze stolika, dopiero gdzieś w tle doprawiona nieśpieszną konsumpcją. Zdecydowanie ważniejsze jest chłonąć atmosferę niż pochłaniać to co na talerzu. Taką świadomość trzeba mieć przekraczając progi Charlotte i dopiero wtedy możemy poczuć plusy tego miejsca. Zaganianie kelnera, oczekiwanie na zamówienie, ''obdrapane'' wnętrze przy odrobinie tolerancji z naszej strony nabierają uroku. Menu bardziej niż poprawne (croissanty migdałowe dorównują paryskim, croque mr również), generalnie warto odwiedzić na nieśpieszne śniadanko.

Data wizyty w lokalu: marzec 2014

• Bellatrust 1 recenzja

05.09.2014, 13:38 napisał:

Wstyd

Dawniej do Charlotte zaglądaliśmy często, ale to się tam teraz dzieje przechodzi ludzkie pojęcie.
    Wpadliśmy dzisiaj rano na kawę i croissanta. Czekaliśmy 30 min po czym, już po interwencji Pani przyniosła nam croissanta z nadzieniem bez kawy. Z przykrością oddaliśmy rogale ponieważ zamówiliśmy bez nadzienia, zwykłe maślane. Niestety po kolejnych 10 minutach dowiedzieliśmy się, że w tej chwili nie mają croissantów bez dodatków. Cóż, zrezygnowaliśmy z croissantów i dalej czekaliśmy chociaż na kawę. Przyznam, że jechaliśmy na pewniaka do Charlotte na croissanty, wiedząc że mają tam piec i wypiekają pieczywo na bieżąco. Trudno, musimy się obejść bez rogali. A teraz uwaga!! po 40 minutach Pani przyniosła nam kawę- uwaga!!!! ZIMNĄ!!! Naprawdę dziwię się właścicielom i dziwię się ludziom, którzy tam chodzą. To uwłacza wszelkim zasadom dobrej restauracji, czy kawiarni. Więcej moja naga tam nie postanie i wszystkich znajomych będę przestrzegała przed tym miejscem, a zaręczam, że nie jestem osobą z pretensjami, która się czepia byle drobnostki. Pozdrawiam właścicieli i życzę poprawy bo kiedyś lubiłam to miejsce.

Data wizyty w lokalu: 05 września 2014