Orientalne Smaki

gdzie jesteś? województwo: mazowieckie miejscowość: Warszawa , dzielnica: Praga-Południe
3.1

ul. Walecznych 61 03-920 Warszawa (róg Londyńskiej)
tel: (22) 617-79-76, 666-303-502
typ lokalu: restauracja typ kuchni: koreańska, mongolska, chińska cena dania głównego: poniżej 20 zł

Lubisz to miejsce? Powiedz właścicielowi, żeby zgłosił się do Korony Smakosza wyślij

• asher 6 recenzji

21.11.2011, 22:50 napisał:

Rozczarowanie...

Jak w tytule.
    Rozczarowanie i to duże ponieważ myślałem, że nie do końca dobre opinie są spowodowane odmiennością kuchni mongolskiej od tego do czego jesteśmy przyzwyczajenie w Europie (pikantność, inne smaki, niespotykane u nas połączenia), ale niestety...
    W lokalu pustki. Byliśmy chyba jedynymi gośćmi tego wieczoru.
    Zamówiliśmy pierożki buzz z mięsem. Po 10 minutach od zamówienia okazało się, że nie ma, są jedynie z warzywami.
    Ok bywa, zamówiliśmy więc buzz z warzywami i chuushuur z mięsem.
    Niestety, po zrealizowaniu zamówienia okazało się, że obydwa rodzaje pierożków są z warzywami. Nic to... pani z obsługi zachowała się przyzwoicie i zaoferowała bansh z mięsem.
    Co do smaku i jakości:
    Buzz z warzywami - fajnie, że na parze, ale farsz warzywny słaby, bez jakiejś wyraźnej nuty, za to ze sporą ilością marchewki (narodowe warzywo Mongolii?) Gdyby były z mięsem może byłoby lepiej. Pierożki skropione ciemnym sosem sojowym. Całość podana z ryżem i surówką (ta ostatnia całkiem smaczna).
    Bansh z mięsem przyozdobione sosem "majonezowym" (niestety, chyba gotowiec wyciskany z butelki). Niestety, mam wrażenie, że były odgrzewane albo "mrożonki".
    Za wystrój też tylko 2 gwiazdki. Gdyby była jurta to penie były 3, a może nawet 4.
    Chciałem zamówić coś z dan głównych, cujwan albo badaitai huurag, ale po przygodach z pierogami zrezygnowałem.
    Szukając informacji o "Smakach" wyczytałem że "nie jest to restauracja, a raczej bezpretensjonalna jadłodajnia jakich wiele na ulicach Ułan Bator", ale to w moim przypadku nie sprawdziło się. Było bez wyrazu i co najwyżej przeciętnie.
    A szkoda bo moim zdaniem jest potencjał. Oryginalna niespotykana w Warszawie kuchnia i egzotyka. Napisałbym: "dać im szansę!!!", ale potrzeba jakiś zmian. Nie jestem chyba osamotniony, bo pustki w lokalu o czymś świadczą.

Data wizyty w lokalu: 21 listopada 2011

• kornelia 312 recenzji

28.03.2010, 08:58 napisał:

Buuzy

Byłam dwa razy w odstępie paru miesięcy: smakowały mi buuzy - małe gotowane pierożki z mięsem i odrobiną rosołu w środku. Nie smakował mi ryż z sosem majonezowym, a kapusta była bez wyrazu i jakaś taka niedoprawiona. Lokalik jest skromny, bez zadęcia, ma latem duży, miły ogródek. Obsługa pomocna, tłumów nie ma, w kategorii - alternatywa dla barku lokalnego Wietnamczyka, warto i jeszcze pewnie wpadnę.

• kimbartek 139 recenzji

20.05.2010, 14:29 napisał:

Nierówne dania, ale warto

Orientalne smaki odkryłem dopiero dzisiaj na gastronautach, natychmiast udaliśmy się na miejsce celem degustacji mongolskich specjałów. Pomimo, że uważam się za człowieka zorientowanego w kuchni azjatyckiej nie mam żadnych doświadczeń z daniami mongolskimi - tym bardziej podekscytowany jechałem do "Orientalnych Smaków". Swoją drogą uważam, że knajpa fatalnie się nazywa, natychmiast nasuwają się konotacje w wietnamską budą z sajgonkami. Zdecydowanie lepiej brzmiałaby "Jurta" czy inne "Ułan Bator", ale to tylko moje zdanie.
    Wystrój lokalu nie rzuca na kolana, są małe mongolskie akcenty, ale giną we wnętrzu (a nie jest ono ogromne). Pani za barem bardzo miła, umiała nam doradzić co zamówić.
    Próbowaliśmy 3 rodzajów pierożków: smażonych z mięsem i warzywami i gotowanych na parze. Smażone rewelacyjne, szczególnie udane te z warzywami. Niestety pierożki gotowane na parze rozczarowują: w środku znalazłem klasyczne mielone wołowo-wieprzowe mięso, zwykły pulpet. Jak napisałem nie znam się za dobrze na kuchni mongolskiej, ale podejrzewam, że mongolscy pasterze nie mielą w swoich jurtach mięsa na maszynkach.
    Kolejnym punktem była wołowina z warzywami z jakimś mongolskim makaronem. Smak ciekawy, nie zachwycił mnie, danie mocno doprawiono jakimiś nieznanymi mi ziołami - jednak warto choć spróbować.
    W knajpie dają też kimchi, jako specjalista od Korei musiałem ocenić. Niestety ocena nie zachwyca. Kimchi zdecydowanie zbyt surowe, za mało czosnku, za dużo cebuli, brak sosu rybnego.
    Podsumowując: jest to jednak lokal wart odwiedzenia choćby ze względów poznawczych. Do dyspozycji jest sporych rozmiarów ogródek, w którym zimą ponoć stoi klasyczna jurta.

• hogaforever 36 recenzji

16.08.2010, 10:18 napisał:

OK, chociaż bez fajerwerków

W piątkowy wieczór lokal był raczej pustawy. Razem ze znajomymi zamówiliśmy pierożki gotowane z warzywami, pieczone z warzywami i z mięsem, makaron sojowy z wołowiną, smażone pierogi z mięsem i zupę z pierożkiem mięsnym. Wszystkie dania były zjadliwe, ale nie na tyle wyśmienite, żeby wrócić do tego miejsca i chcieć zamówić je jeszcze raz. Zaletą tego miejsca jest ogródek i parasole nad stolikami. Można się umówić na spotkanie ze znajomymi i przy okazji coś zjeść.

Data wizyty w lokalu: 13 sierpnia 2010, godz. 19:00

• vonbrest 1 recenzja

05.04.2011, 11:31 napisał:

Niepozorny lokalik na Saskiej Kępie

Byłem w "Orientalnych smakach" w listopadzie 2010.
    Wystrój jest dość prosty, ale zarazem estetyczny - bodajże od środy do piątku przed lokalem otwarta jest ogrzewana Jurta, ja jednak byłem w poniedziałek, więc nie mogę o niej nic więcej powiedzieć. :)

Lokal serwuje zarówno dania mongolskie, jak i te z innych zakątków Azji, w swoim zamówieniu skupiłem się na tych pierwszych. Pierwszą rzeczą, jakiej spróbowałem i jaka wzbudziła moje uznanie, była tradycyjna herbata mongolska - z masłem, mlekiem i solą, która podawana była, co ciekawe, nie w kubku/szklance, a w miseczce.

W restauracji podawana jest także zupa herbaciana o podobnym składzie - próbowałem i również polecam. :)

Na drugie danie wziąłem pierożki buuz z mięsem, moja dziewczyna natomiast ich wersję warzywną. Obojgu nam bardzo smakowało. Warte odnotowania jest, że pierogi te lepione są w trochę inny sposób niż nasze.

Lokal polecam, prawdopodobnie jako jedyny w Warszawie proponuje dania kuchni mongolskiej. Warto odnotować, że Pani kucharka sama jest Mongołką, więc i zna mongolskie potrawy nie tylko z książki kucharskiej.

• vroobelek 53 recenzje

13.02.2010, 22:25 napisał:

Obiecująco, choć zmarzłem

Kuchnia mongolska, więc bierze się to co Nowak, gastronauci i obsługa polecają. Zupy: Kimchi koledze bardzo smakowała, dla mnie była to taka rozwodniona pomidorowa z ryżem, do której ktoś wsypał pojemnik z papryką. Hucaj robi lepsze wrażenie, choć można by oczekiwać troszkę więcej mięsa.

Hitem wieczoru był jednak cujwan. Makaron z wołowiną, ryż z czosnkiem i kapusta z kolendrą lub czymś w tym stylu. Całość niesamowicie smaczna, do tego sycąca - ja dzielnie spożyłem do końca, kolega już nie dał rady. :-)

Obsługa miła, odpowiadała cierpliwie na nasze dociekliwe pytania. Lokal malutki, popularnością się nie cieszący (w ciągu 3 godzin przyszła tylko jedna mała grupka), a 50 zł za rzeczone wspaniałości i dwa grzane piwa to dobry układ. Grzańce się przydały, bo stopniowo w lokalu robiło się coraz zimniej i zimniej.

Do Orientalnych wrócę na pewno, choćby żeby spróbować pierogów i powtórzyć boski cujwan. Ale może jak będzie cieplej.

• kalarepka 204 recenzje

27.10.2009, 14:18 napisał:

Nie poczułam mongolskiego klimatu

OK, o mongolskiej kuchni nie mam zbyt dużego pojęcia. Miał być smaczny, niekoniecznie fastfoodowo-szybki posiłek pod gołym niebem.
    Ludzi niewiele - w sąsiedniej Pikanterii brak miejsc w ogródku, standardowo.
    Zamówiłam pierogi - duże, smażone w głębokim tłuszczu chuuszuury nadziewane mięsem. I niestety nie była to najlepsza decyzja. Pierogi były wprost przesiąknięte tłuszczem (a przecież da się to zrobić inaczej), a ilość mięsa może zapełniłaby łyżeczkę do herbaty. Do tego surówka i ryż z jakimiś rozmaitościami.
    Kiedy znów nadejdzie wiosna może skuszę się na kolejna wizytę – wszak opinie innych gastronautów świadczą raczej o tym, że bywa nieźle.

• no5feratu 153 recenzje

24.08.2009, 14:28 napisał:

Ślinka nie leci

Z jednej strony w zupełności zgadzam się z Marsą: przebywam często w Pikanterii po drugiej stronie ulicy. Gdy dowiedziałem się, że za szyldem "Orientalne Smaki" kryje się kuchnia mongolska, byłem mile zaskoczony i niezwłocznie udałem się na degustację, mimo alarmująco małej ilości gości.

Na wstępie zauważyłem, że nikt (z czterech osób w większości pustym mimo wieczorowej pory ogródku) nie konsumuje - wszyscy piją tylko piwo. Hmm... OK - kuchnia mongolska - odrzucam wrogie przeczucie i wchodzę!

Moje przeczucie okazało się trafne: TAK - to mongolska restauracja. TAK - menu jest faktycznie interesujące i mongolskie. Miła obsługa, dobra cena... Niestety obawiam się, że mimo mongolskiego rodowodu kucharz nie należy do tych 'bardziej utalentowanych' - i właśnie tu pojawia się problem.

Kuchnia mongolska nie jest mi obca, natomiast po zdegustowaniu czterech dań stwierdzam z lekkim sercem, że dania są co najwyżej poprawne. Żadna z potraw nie spowodowała, że kiedyś zatęsknię i powrócę 'na automatycznym pilocie' zaczarowany myślą o kolejnej mongolskiej przygodzie w tym lokalu... Mongolia zasługuje na manifestację w bardziej udanym wykonaniu.

• Marsa 164 recenzje

12.08.2009, 22:49 napisał:

Mongolski zakątek na Saskiej Kępie

Doniesiono mi, że w Warszawie jest nowy lokal, w którym serwują PRAWDZIWĄ mongolską kuchnię. Pośpieszyłam tam, czym prędzej, by sprawdzić osobiście.
    Restauracja jest niezbyt duża, ale za to z pokaźnym i miłym ogródkiem. Wystrój z detalami z Mongolii (bibeloty, zdjęcia). Knajpka dania mongolskie serwuje od 1,5 miesiąca, a wcześniej - jak się dowiedziałam - funkcjonowała pod nazwą Figaro i oferowała przysmaki rodzime. Obecnie to "Orientalne Smaki" dość mylnie przywołujące skojarzenia z wszechobecnymi wietnamskimi barkami.
    W niedzielne popołudnie przy stoliku siedział tylko jeden gość, ale to zapewne z powodu, iż - jak przypuszczam – najlepsze czasy jeszcze przed nimi. Podczas obiadu towarzyszył mi W., który parę lat swego życia spędził właśnie w Mongolii i nie jedne buuz w jurcie jadł. Kuchnia mongolska w ok. 70% składa się głownie z mięsa (ze względu na klimat), warzywa są jedynie dodatkiem, a desery prawie nie istnieją.
    Menu jest krótkie, ale znajdują się oryginalne dania mongolskie, trochę koreańskich i chińskich. Na początek zamówiliśmy tradycyjną zupę Banshtai Shol (12 PLN), która z założenia jest bardzo gęsta i sycąca. I tak też było, ogromna porcja pysznego bulionu z warzywami, ryżem a w nim zgrabnie pływające smakowite mięsne kulki otulone perfekcyjnie cienką warstwą ciasta. Jako danie głównie, z radością poprosiłam o moje ulubione Buzz (11 PLN) z surówką i ryżem, a W. Chuuszuur (14 PLN) smażone z mięsem i ryżem luwan. Po chwili oczekiwania na stole pojawiły się duże talerze wypełnione po brzegi. Początek był dobry, kontynuacja jeszcze lepsza. Buzz były odpowiednio ugotowane, z odrobina rosołu wewnątrz sakiewki, pysznym farszem i kroplą sosu sojowego (obowiązkowy przy tym daniu) – idealne! Ryż luwan pozostał dla mnie intrygującą zagadką; sypki, żółty (być może z szafranem), z odrobiną majonezu (?), gładki, maślany, subtelny smak. Kucharz niestety nie chciał zdradzić jego składników, ani też nazwy ziół, które dodane były do mojej surówki, a smakowały jak połączenie pietruszki z miętą i delikatną oliwą. Jedyna nieścisłość - farsz wykonany był z mielonego mięsa, a tradycyjnie sieka się je nożem w drobne kawałki. Chuuszuur jest również rodzajem pieroga, ale dodatkowo podsmażanego. Dwa duże trójkąty - wypełnione w zależności od wariantu - mięsem lub warzywami. Smak również bardzo dobry, ale polecam go dla amatorów dań smażonych.
    Moja weryfikacja wypadła nadzwyczaj pomyślnie, bo dania autentyczne, kucharz jest Mongołem, obsługa szalenie miła i porcje pokaźne w dobrych cenach. Jednym słowem, jeśli ktoś lubi poznawać autentyczne i nowe smaki, to z czystym sumieniem polecam pierwszy lokal w Warszawie z mongolską kuchnią.

Opinia dnia z 13.08.2009 r.

• reuptake 69 recenzji

16.09.2009, 16:09 napisał:

Mongolia w skrócie

Przystępny (cenowo), nieprzesadnie wymuskany lokal oferujący kuchnię mongolską (a także pojedyncze dania kuchni koreańskiej i japońskiej). Niestety, poziom dań nierówny. Pierożki buuz z mięsem pyszne, po przekrojeniu wylewa się odrobina aromatycznego bulionu. Ryż luwan nie zrobił żadnego wrażenia. Natomiast zupa kimchi, nad którą zachwycał się Nowak, nie jest „koreańskim kapuśniakiem”, gdyż po prostu mało w niej kapusty. Po zjedzeniu tej odrobiny kapusty, która tam jednak trafiła, zostaje nam spora micha pikantnej ryżanki. Obsługa ciągle się uczy, miejsce jest dość sympatyczne, jest też względnie tanio: dam mu jeszcze szansę.

PS. Być może w Polsce nie ma „takiej” baraniny jak w Mongolii. Wydaje się jednak, że zastępowanie jej wołowiną nie jest zbyt dobrym pomysłem.